Amerykańskie „Patrioty” na Litwie? Przedwczesna radość, znikną jeszcze przed manewrami „Zapad-2017”

11 maja 2017

rozważa możliwość zainstalowania na Litwie przeciwlotniczych kompleksów rakietowych „Patriot”. Do Pribałtyki miałyby one trafić latem 2017 roku, w czasie ćwiczeń , – poinformowała agencja Associated Press, powołując się na źródła w Departamencie Obrony USA.

O gotowości USA do rozmieszczenia systemów obrony powietrznej w państwach bałtyckich, które mają być elementem odstraszania Rosji – poinformował w środę goszczący w Wilnie sekretarz obrony USA Jim Mattis. Wyrzutnie mogą się pojawić na Litwie w lipcu 2017 roku, gdy siły NATO będą ćwiczyć obronę przeciw-powietrzną. Pod koniec sierpnia – na początku września, kiedy to akurat Rosji i Białorusi przeprowadzą pod naszymi granicami manewry „Zapad-2017”, „Patrioty” zostaną wyprowadzone z regionu „pribałtyki”, – poinformowały AP źródła zbliżone do Pentagonu.


Amerykański sekretarz obrony James Mettis, który przybył 10 maja z wizytą na Litwę, odmówił odpowiedzi na szczegółowe pytania dziennikarzy, podkreślając, że traktują „Patrioty” jako element obronny i nie zagrażający bezpieczeństwu Rosji. W podobnym duchu wypowiedziała się  Dalia . Na wspólnej konferencji prasowej z Mattis’em również ograniczyła oświadczenie podkreślając, że potrzebują „wszelkich środków zapewniających im obronę i odstraszających Rosję”.

W ostatnim czasie prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė niejednokrotnie mówiła o potrzebie stworzenia mocnego regionalnego systemu obrony powietrznej.


wcześniej negatywnie reagowały na możliwość rozmieszczenia systemu obrony powietrznej „Patriot” u granic Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Szczególnie nerwowo reagowała na instalację systemów w Polsce.

Jesienią 2016 roku FR rozmieściła w Obwodzie Kaliningradzkim wyrzutnie i „Iskander”. USA nazwał wówczas ten ruch „zagrożeniem dla bezpieczeństwa europejskiego”.

Pod koniec sierpnia – na początku września 2017 roku, i zachodnie terytoria Białorusi staną się areną wspólnych manewrów „Zapad-2017”. Według Pentagonu, w ćwiczeniach sił zbrojnych Państwa Związkowego weźmie udział od 70 do 100 tysięcy żołnierzy.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *