Aleś Bialacki nominowany

16 lipca 2012

Szef niezarejestrowanego na Białorusi Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” Aleś został zaproponowany przez europosła Jacka Saryusz-Wolskiego do nagrody im. Sacharowa przyznawanej przez osobom i organizacjom zasłużonym dla obrony praw człowieka i wolności. Bialacki jest też kandydatem  do Pokojowej Nagrody Nobla.

Jak powiedział PAP europoseł jest nagrodą za odwagę i niezłomność w walce o wolność, demokrację i . Aleś Bialacki od początku swojego dorosłego życia był zaangażowany w obronę uniwersalnych wartości demokratycznego świata, za co sam stracił wolność. Dlatego świat, a szczególnie Parlament Europejski, który jest forum obrońców demokracji, wolności i swobód wszystkich Europejczyków, nie może o nim zapomnieć”.

Pod koniec stycznia  wysłała do komitetu noblowskiego wniosek o rejestrację kandydatury Bialackiego do Pokojowej Nagrody Nobla. Podpisali się pod nim polscy parlamentarzyści, ponadto wsparli ich koledzy z Rady Europy. W kwietniu wniosek został zarejestrowany.


4 sierpnia minie rok od aresztowania Bialackiego.  W listopadzie 2011 roku sąd w Mińsku skazał go na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze wraz z konfiskatą mienia. Według sądu nie zapłacił podatków od kwot przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. Obrońcę praw człowieka skazano na podstawie min. dokumentów bankowych przekazanych białoruskiej prokuraturze przez stronę polska i litewską.

Nagroda Sacharowa przyznawana jest przez Parlament Europejski od 1988 roku. Jak dotąd przyznano ją już Żannie Litwinie i reprezentowanemu przez nią Białoruskiemu Stowarzyszeniu Dziennikarzy (2004 rok) oraz  politykowi, kandydatowi w wyborach prezydenckich w 2006 roku, liderowi ruchu „O Wolność” Alaksandrowi Milinkiewiczowi.


kresy24.pl

 

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *