Adamkus o depopulacji swojej Ojczyzny

9 stycznia 2018

Były prezydent Litwy, Valdas , udzielił wywiadu dziennikowi Lietuvos žinios, w którym przedstawił dwa główne powody, dla których największe z państw bałtyckich konsekwentnie się wyludnia. Jakie to powody?

„Gdyby wszystko było dobrze, to kraj nie opuściłyby setki tysięcy utalentowanych osób. Sądzę, że są dwie przyczyny. Pierwsza materialna: każdy szuka lepszego życia. Druga, to społeczny pogląd na nasze życie, brak szacunku wobec innych. Nie cenimy tego co jest dobre, a to co złe jest ciągle wyciągane i powtarzane” – oświadczył  V. Adamkus.


Pokazuje to wyraźnie, że musi odrobić lekcję, przyswojoną przez polskie władze po 2015 roku. Jeśli chcemy, by każdy, kto umie dodać dwa dwóch, a ewentualne braki kadrowe nie zostały, pod płaszczykiem polskości, zniwelowane przez neosowieckie roboty znad Zbrucza, Dniepru, czy Worskli – zwiększajmy możliwości konsumpcyjne rodaków.

Dosyć jednak dygresji oraz wycieczek nie-na-temat. Wracamy na poletko litewskie. To, co ważne, również w kontekście zaadoptowania przez Litwę czegoś w rodzaju rodzina 500+, to ostateczna klęska mrzonek Balcerowicza – w tej części Europy. Liberalizm gospodarczy jest zasłoną dymną dla oligarchii, nie zaś drogą do tworzenia nowych, niezależnych przedsiębiorstw. Przytoczmy jeszcze raz Valdasa Adamkusa:


Mam nadzieję, że wszystko pójdzie w dobra stronę. Jednak dzisiaj sejm wraz z rządem przyjmują decyzje, które są niezrozumiałe i nie do przyjęcia. Ustawy są  ciągle przyjmowane i zmieniane. Prawodawcy sporo czasu poświęcają wzajemnym konfliktom lub problemom natury biurokratycznej. Tego nie byłoby, gdyby był inny pogląd na zarządzanie państwem.

Czy jest to tylko drobna niezgoda w ramach sporu wewnątrz-litewskiego, czy raczej symptom trwałego kryzysu między ważnymi aktorami litewskiej sceny politycznej? Jedno jest pewne: jedność ideologiczna nad Niemnem i Wilią jest polską, zewnętrzną – mimo wszystko kreacją – nie zaś rzeczywistą cechą litewskiej polityki.

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Adamkus o depopulacji swojej Ojczyzny

  1. cherrish Odpowiedz

    10 stycznia 2018 w 14:21

    Prezydent?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *