Obecnie skalę zniszczeń na Ukrainie spowodowanych rosyjską agresją na pełną skalę szacuje się na około 500 mld dolarów. Tak wynika z ustaleń Międzynarodowego Forum Europy Środkowej i Wschodniej „Via Carpatia 2024” w Kijowie.
„Ta agresja codziennie niszczy nasze budynki, infrastrukturę społeczną, zabija ludzi, zmusza ich do opuszczenia domów i przenoszenia przedsiębiorstw do innych bezpieczniejszych miejsc do prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie skala zniszczeń na Ukrainie wynosi około 500 miliardów dolarów. To ogromna kwota. I ta kwota właściwie z każdym dniem rośnie” – powiedział wiceminister rozwoju społecznego i terytorialnego Ukrainy Ołeksij Rjabikin.
Według wiceministra Ukraina planuje w tym roku odbudowę infrastruktury i obiektów o wartości około 15 mld dolarów, jednak główne środki budżetowe nadal przeznaczane są na obronność i zaspokajanie potrzeb Sił Zbrojnych Ukrainy.
Deputowany, współprzewodniczący grupy Rady Najwyższej ds. stosunków międzyparlamentarnych z Polską Artem Kowaliow potwierdził te dane i dodał, że Polska odgrywa ważną rolę we wspieraniu i odbudowie Ukrainy, a w przyszłości współpraca między obydwoma krajami będzie się zwiększać. Dlatego ważne jest, aby strony pogłębiły współpracę transgraniczną i wprowadziły wspólne projekty infrastrukturalne.
„Rozpoczynamy już współpracę ze stroną polską. Polska Agencja Inwestycji i Handlu zarejestrowała już ponad dwa tysiące polskich firm, które są gotowe wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Są to głównie firmy budowlane, które są gotowe budować drogi, mosty i pomagać nam w odbudowie zasobu mieszkaniowego” – powiedział Kowaliow i zauważył, że z kolei Ukraińcy otworzyli w Polsce 26 tys. firm.
Poseł na Sejm RP, przewodniczący polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej Marcin Bosacki dodał, że Polska udzieliła już Ukrainie pomocy na poziomie prawie 5% jej PKB. Zauważył także potrzebę zacieśnienia współpracy polskich i ukraińskich przedsiębiorstw, w szczególności w zakresie produkcji dronów i innych technologii wojskowych.
„Chcemy kontynuować z wami współpracę. Mogłaby to być współpraca przy zestrzeliwaniu rakiet. Musimy podjąć wspólną decyzję, że możemy to zrobić. Powinna istnieć współpraca pomiędzy polskimi i ukraińskimi przedsiębiorstwami. Ukraińskie prywatne przedsiębiorstwa wojskowe są bardzo dobre i energiczne. I nasze przedsiębiorstwa muszą współpracować z waszymi. Mamy bardzo dobre drony – na przykład WB Electronics. To jest grupa, która wam te drony sprzedaje. I taką współpracę należy jedynie zacieśnić – stwierdził Bosacki.
Z kolei deputowany, współprzewodniczący grupy parlamentarnej Rady Najwyższej ds. stosunków międzyparlamentarnych z Polską, Mykoła Kniażycki, powiedział, że strona ukraińska i polska zgodziły się już na utworzenie wspólnych grup, które będą pracować nad uzyskaniem przedakcesyjnej pomocy finansowej na ukraińskie reformy.
„Polskie doświadczenie jest tutaj bezcenne zarówno na szczeblu państwowym, jak i samorządowym. Tworzymy te grupy, które rozpoczynają współpracę z naszymi ministerstwami w oparciu o naszą grupę współpracy parlamentarnej między Ukrainą a Polską, aby ta praca była skuteczna i przyspieszyła nasz kurs do Unii Europejskiej” – powiedział.
Przypomnijmy, niedawno minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski stwierdził, że NATO i Stany Zjednoczone zmienią swoje stanowisko i pozwolą sojuszniczym siłom obrony powietrznej zestrzeliwać rosyjskie rakiety nad terytorium Ukrainy.
Opr. TB, UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!