Odbywające się równolegle z wyborami prezydenckimi na Litwie referendum w sprawie zmiany artykułu Konstytucji, skutecznie zabraniającego posiadania drugiego obywatelstwa, po raz kolejny nie powiodło się.
Litwini po raz drugi nie zadbali o własny interes.
Jak podaje LRT, po wstępnym podliczenia głosów przez Centralną Komisję Wyborczą, Za nowelizacją nie głosowała wymagana liczba wyborców.
Według najnowszych danych Centralnej Komisji Wyborczej (VRK) w referendum wzięło udział 1 396 828 wyborców, czyli 59% elektoratu.
Spośród nich 1 014 304, czyli 73,9%, głosowało Za zmianą, która umożliwiłaby podwójne obywatelstwo, ale to nie wystarczyło.
Aby zmiana art. 12 konstytucji, umożliwiająca większej liczbie Litwinów posiadania wielokrotnego obywatelstwa była skuteczna, ZA musiałoby zagłosować 1 192 617 obywateli uprawnionych.
W tym roku proponowana nowelizacja skreśliłaby z art. 12 konstytucji zapis, że „z wyjątkiem indywidualnych przypadków przewidzianych przez ustawę nikt nie może być obywatelem Republiki Litewskiej i innego państwa”. Proponowane nowe brzmienie: „Obywatelstwo Republiki Litewskiej nabywa się z chwilą urodzenia oraz z innych powodów i w trybie określonym w ustawie konstytucyjnej. Ustawa konstytucyjna określa także podstawy i tryb utraty obywatelstwa Republiki Litewskiej.”
No cóż, sytuacja pozostaje bez zmian.
Eksperci szacują, że od czasu uzyskania przez Litwę niepodległości od Związku Radzieckiego, kraj opuściło około 1 miliona osób. Ponad dwie trzecie z nich opuściło kraj po przystąpieniu kraju do Unii Europejskiej w 2004 roku.
Daumantas Stumbrys, badacz demografii na Uniwersytecie Vytautasa Magnusa (VDU), szacuje, że Litwa straciła w ciągu ćwierćwiecza 25 procent swojej populacji.
„Większość ludności w wieku produkcyjnym wyjechała, duża część zabrała ze sobą dzieci, natomiast zostali tu głównie rodzice i osoby starsze. W rezultacie mamy znacznie mniejszą populację w wieku reprodukcyjnym i małą liczbę dzieci się urodzić” – powiedział Stumbrys.
Doprowadziło to również do szybkiego starzenia się społeczeństwa „w wyniku odejścia młodych ludzi w wieku produkcyjnym” – dodał.
Ale są też powroty do domu. Ponad 70 procent osób mieszkających za granicą nie wyklucza powrotu na Litwę.
ba za lrt.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!