4,2 miliona Ukraińców korzysta z tymczasowej ochrony w krajach UE. Ale liczba osób posiadających ten status maleje
Według najnowszych danych Eurostatu, na dzień 29 lutego 2024 r.. prawie 4.3 miliona (4 234 595) osób z Ukrainy posiadało status ochrony czasowej w krajach UE.
Kraje przyjmujące najwięcej ukraińskich uchodźców na dzień 29 lutego to:
Niemcy (1 286 580; 30,4 procent ogółu UE);
Polska (957 200; 22,6 procent);
Czechy (385 075; 9,1 procent).
Wśród krajów z największą liczbą osób przybyłych w lutym znalazły się:
Niemcy (+16430; +1,3 proc.);
Polska (+5640; +0,6%);
Czechy (+3885; + 1,0%).
Jednocześnie w tym samym miesiącu zmalała liczba Ukraińców objętych ochroną czasową w pięciu krajach UE. To:
Austria (-1420 osób; -1,7%);
Francja (-685; -1,1%);
Estonia (-550; -1,5 procent);
Holandia (-120; – 0,1 procent);
Malta (-20; -1,0%).
Ukraińcy stanowią 98% wśród wszystkich osób objętych tymczasową ochroną w UE (kobiety 46%, dzieci – 33,9%, a dorośli mężczyźni – 21,2%).
Biorąc pod uwagę liczbę ludności krajów przyjmujących, największy odsetek osób objętych ochroną czasową występuje w Polsce, Czechach, krajach bałtyckich, Słowacji i Bułgarii. Przyjmuje się tam ponad 25 uchodźców na 1000 mieszkańców. We Francji wskaźnik ten wynosi mniej niż 1 na tysiąc mieszkańców.
Według serwisu relifweb.info, na który powołuje się RBC-Ukraina, ukraińscy uchodźcy, którzy decydują się na powrót z zagranicy, czynią to najczęściej ze względów emocjonalnych. Najaczęściej wracają kobiety – 39%. Dzieci poniżej 17. roku życia stanowią 35%. Mężczyźni stanowią 19%.
Prawdopodobieństwo powrotu zależy w dużej mierze od wyboru kraju. Najczęściej chcą wracać uchodźcy, którzy otrzymali ochronę w krajach sąsiadujących. Mniejsze jest prawdopodobieństwo powrotu uchodźców z Niemiec i Czech.
Polska ma najwyższy odsetek uchodźców, które wróciły na Ukrainę – 49% ankietowanych. Podobne wskaźniki odnotowuje się w Rumunii (46% powrotów), Mołdawii (43%), Słowacji (40%). Tylko 13% wszystkich uchodźców wróciło na Ukrainę z Niemiec, 17% z Czech.
Można to wytłumaczyć bliskością geograficzną, więzami rodzinnymi, podobieństwem kulturowym. Albo odmienną polityka krajów przyjmujących, która wpływa na uchodźców.
Poziom dochodów i rodzaj zakwaterowania, w którym mieszkają respondenci, są silnymi predyktorami decyzji uchodźców o powrocie na Ukrainę. Osoby o niższych dochodach oraz osoby, które przebywały w obiektach zbiorowych lub w innych tymczasowych mieszkaniach, są bardziej skłonne do powrotu, podczas gdy respondenci o wyższych dochodach oraz osoby przebywające w wynajmowanych mieszkaniach lub mieszkaniach wspieranych przez rządy częściej pozostają w kraju przyjmującym.
Kolejnym czynnikiem jest znajomość języka kraju goszczącego. Połowa osób, które powracają na Ukrainę, wskazała na słabą znajomość języka.
Połowa osób wraca z zagranicy do miejscowości, w których nie zawsze czuje się bezpiecznie (53%). Do czynników, które skłoniły ich do powrotu do domu, należą:
chęć ponownego połączenia się z bliskimi – 49%; tęsknota za domem – 35%; powrót do przedwojennego miejsca pracy – 15%; niemożność znalezienia pracy w kraju przyjmującym– 11%; poczucie bezpieczeństwa – 11%; brak mieszkań za granicą – 9%; dostęp do opieki medycznej – 6%.
Większość (82%) uchodźców powróciła do regionów, w których mieszkała przed wojną. Najwięcej Ukraińców powróciło do obwodów zachodnich i północnych, najmniej do obwodów południowych i wschodnich.
ba za RBC – Ukraina/ reliefweb.int
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!