Na pełne członkostwo Ukrainy Unia Europejska będzie musiała wydać od 130 do 190 mld euro. Większość tych środków trafi na dopłaty dla rolników, których wysokość będzie uzależniona od powierzchni gruntów ornych i liczby ludności.
„Jako kraj gęsto zaludniony, niezbyt bogaty i rolniczy, można założyć, że Ukrainie będą przysługiwały znaczne środki finansowe z budżetu UE. W szczególności na dotacje rolne trafi od 70 do 90 miliardów euro, a od 50 do 90 miliardów euro na politykę spójności” – wynika z raportu analityków Instytutu Niemieckiej Gospodarki.
W ramach przygotowań do oczekiwanych reform proponuje się reorganizację budżetu UE na lata 2021-2027, bo tylko w ten sposób „polityczna decyzja o związaniu Ukrainy perspektywą akcesji może wzbudzić zaufanie”.
Jeśli polityka spójności UE przejdzie do modelu koncentracji, w którym wydatki ograniczają się do biedniejszych państw członkowskich, w ciągu siedmiu lat obowiązywania obecnego programu budżetowego dostępnych będzie około 140 mld euro.
Po rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia do UE i późniejszej akcesji Ukraina przez długi czas pozostanie poza zakresem polityki wyrównawczej. Zadaniem Kijowa w tych warunkach jest maksymalne skrócenie okresu przejściowego do czasu pełnego przedłużenia unijnych mechanizmów wyrównawczych. Analitycy zwrócili także uwagę, że cele akcesji Ukrainy do UE i NATO muszą być realizowane równolegle.
Przypomnijmy, w listopadzie Komisja Europejska zaleciła państwom członkowskim UE rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą w sprawie członkostwa tego kraju w Unii. Rada Europejska spotka się w dniach 14–15 grudnia, aby rozważyć tę kwestię. Oczekuje się podjęcia decyzji organizacyjnej w sprawie ram negocjacyjnych przyszłego procesu negocjacyjnego.
Ekspansji UE na Ukrainę sprzeciwia się premier Węgier Viktor Orban, którego polityka opiera się w całości na pieniądzach Brukseli, a nie na rozwoju kraju.
11 grudnia pojawiła się informacja, że UE ze względu na Budapeszt może przesunąć planowane rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych Ukrainy na marzec przyszłego roku.
Opr. TB, www.iwkoeln.de
1 komentarz
alles fur Dojczland
12 grudnia 2023 o 15:33Większość z tych środków trafi z powrotem do niemieckiego przemysłu.