We wtorek 19 grudnia br., o godz. 18:30, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie (ul. Nowogródzka 76) zaprezentowany zostanie spektakl „Rozmowy z katem”. Przedstawienie Teatr Stefana Jaracza w Łodzi dedykuje „więźniowi politycznemu białoruskiego reżimu Andrzejowi Poczobutowi oraz wszystkim więźniom politycznym”.
Powieść „Rozmowy z katem” jest oparta na autentycznych wydarzeniach. W roku 1949 Kazimierz Moczarski, dziennikarz, prawnik z wykształcenia, żołnierz Armii Krajowej, został osadzony przez władze komunistyczne wraz ze zbrodniarzem, wysokiej rangi oficerem SS (SS-Gruppenführer) Jürgenem Stroopem w jednej celi więzienia mokotowskiego w Warszawie. Stroop (m.in. likwidator getta warszawskiego podczas powstania w roku 1943, odpowiedzialny za śmierć dziesiątek tysięcy ludzi) został wcześniej skazany na karę śmierci przez amerykański sąd, w Polsce sądzony był m.in. za zbrodnie z Warszawy i Poznańskiego. Umieszczając Moczarskiego ze zbrodniarzem władzom komunistycznym prawdopodobnie chodziło o złamanie psychiki polskiego bohatera wojennego i działacza AK. Wraz z nimi wyrok odbywał niejaki Gustaw Schielke, niemiecki policjant. Ta sytuacja sprowokowała Moczarskiego do stworzenia portretu osobowości hitlerowca, opisu jego życia i kariery oraz napisania książki o mechanizmach działania i rozwoju nazizmu
„Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego to upiorna podróż w głąb zatrutego chorą ideologią umysłu. Nie ma w nim żadnej refleksji, są wbite polityczną propagandą hasła. Ideologiczna tresura hermetycznie oddzieliła go od rzeczywistości. Dla Moczarskiego niemiecki zbrodniarz Jürgen Stroop, główny bohater „Rozmów z katem“, był tym, czym dla Hannah Arendt Adolf Eichmann – odpychającym, a jednocześnie fascynującym produktem systemu totalitarnego, jego wzorowym, bo pozbawionym jakiegokolwiek osobistego stosunku do wykonywanych zadań, funkcjonariuszem.
Premiera spektaklu odbyła się 3 czerwca 2023 r. na Scenie Kameralnej Teatru Stefana Jaracza w Łodzi.
Spektakl „Rozmowy z katem”:
- autor – Kazimierz Moczarski;
- adaptacja – Zygmunt Hübner;
- reżyseria – Michał Chorosiński;
- muzyka – Marcin Pospieszalski;
- scenografia i kostiumy – Marek Mikulski;
- projekcje – Maciej Mikulski;
- inspicjent, sufler – Marta Baraszkiewicz.
Obsada:
- Jürgen Stroop – Sławomir Grzymkowski;
- Kazimierz Moczarski – Łukasz Lewandowski;
- Gustaw Schielke – Radosław Osypiuk;
- Strażnik – Piotr Kowalski.
W spektaklu wykorzystano film animowany „Sprawa Moczarskiego” w reżyserii Tomasza Siwińskiego.
Czas trwania spektaklu: 90 minut.
Wstęp z zaproszeniami, zaproszenia do odbioru w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, ul. Nowogródzka 76, pokój 203 lub w recepcji.
RES na podst. DKP Wilno
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!