Pokoleniu 50 czy 60 plus daleka Gruzja skojarzy się zapewne z kultową postacią plutonowego kierowcy-mechanika Grigorija Grigoriewicza Saakaszwilego z książki Janusza Przymanowskiego „Czterej pancerni i pies”, a zwłaszcza z serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem (1966–1970), zagraną brawurowo przez Włodzimierza Pressa. Popularny „Grześ”, w powieści pochodzący z gruzińskiej wsi Kwiriketi, uosabiać miał rycerskie cechy walecznego kaukaskiego narodu, wożąc w czołgu kawaleryjską szablę i w dramatycznej sytuacji śpiewając pieśń bojową „Gruzinie, chwyć za miecz!”. Dzisiaj nad Wisłę Gruzja zawitała już jednak w znacznie liczniejszych przedstawicielach – imigracji zarobkowej, a przede wszystkim w postaci zawsze najlepszego ambasadora – czyli narodowej kuchni.
„Perła Kaukazu”
Słoneczna Gruzja, kraj oddalony o 3500 kilometrów od Polski, malowniczo wtopiony pomiędzy góry Wielkiego Kaukazu a Morze Czarne, na pograniczu Europy i Azji, swoją historią sięga II tysiąclecia przed naszą erą! Ten starożytny kraj – drugie na świecie, po Armenii, państwo chrześcijańskie – przez ponad 1000 zachowywał niezależność, aż wreszcie w roku 1783 trafił pod protektorat Imperium Rosyjskiego. Krótki okres niepodległości (1918–1921; Polska uznała Gruzję w roku 1919) zakończył się wcieleniem w skład Związku Sowieckiego jako Gruzińska Socjalistyczna Republika Sowiecka. Gruzja niepodległość odzyskała w roku 1991, a rok później zostały ponownie nawiązane stosunki dyplomatyczne pomiędzy naszymi krajami.
Granicą klimatyczną w Gruzji są Góry Suramskie; przebieg tego pasma dzieli kraj na dwie niemal równe części: zachodnią o klimacie podzwrotnikowym morskim i wschodnią o klimacie podzwrotnikowym suchym.
Na zachodzie rosną figi, palmy, laury, oliwki i inne rośliny śródziemnomorskie, jak też kiwi; wpływ na uprawę tych roślin ma łagodzące warunki klimatyczne Morze Czarne. Cytrusy czy granaty rosną nawet na ulicach gruzińskiej stolicy Tbilisi. W dalszej części kraju, wzdłuż Kaukazu, rosną rośliny typowo górskie, potocznie zwane alpejskimi.
W całej Gruzji – określanej powszechnie mianem „Perły Kaukazu” – od tysiącleci rozpowszechniona jest uprawa winorośli, a wina gruzińskie, takie jak „Saperawi”, „Chwanczkara”, „Kindzmarauli”, „Cinandali” czy „Mukuzani”, znane są na całym świecie!
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!