W tym roku Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą świętuje 50-lecie istnienia. Na Zamku Królewskim w Warszawie 27 października odbyła się uroczysta gala wieńcząca obchody jubileuszowe. W wydarzeniu wzięli udział wiceminister Tomasz Rzymkowski.
Misją ORPEG jest kształtowanie i podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju. Ośrodek wspiera także i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków za granicą. Poprzez rozwijanie różnych form kształcenia umożliwia również uczniom zdobywanie wiedzy o Polsce oraz doskonalenie umiejętności językowych podczas stałego lub czasowego pobytu w innym kraju. Zachęca polską młodzież do kontaktu z językiem ojczystym i rodzimą kulturą, korzystania z oferty dydaktycznej szkół polskich oraz współpracujących z ORPEG nauczycieli i ośrodków polonijnych.
ORPEG prowadzi 74 szkoły polskie przy placówkach dyplomatycznych RP zlokalizowane w 36 krajach świata na 4 kontynentach. Szkoły te skupiają ponad 16 tys. uczniów.
Tegoroczne obchody jubileuszu 50-lecia istnienia Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (OEPRG ) to czas podsumowań dotychczasowych sukcesów, a także okazja do przedstawiania analiz oraz planów na przyszłość.
„50 lat temu powstało wielkie dzieło. Przez ostatnich kilka lat zrealizowaliśmy wiele bardzo ważnych projektów. W mojej ocenie należy dalej umacniać OEPRG, podejmować dalsze działania, wychodząc naprzeciw potrzebom naszej diaspory narodowej. To, że mamy coraz więcej szkół, pokazuje pewnego rodzaju tendencję, na którą trzeba odpowiedzieć. Młodzi ludzie chcą, aby kolejne pokolenia Polaków mieszkających za granicą miały ten nasz polski kod kulturowy, aby uczyły się języka polskiego, wzrastały w polskiej tradycji narodowej oraz uczyły się polskiej historii i obyczajów”
– powiedział podczas spotkania wiceminister Tomasz Rzymkowski.
Wydarzenie było także okazją do złożenia podziękowań wszystkim osobom zaangażowanym w działania ORPEG za ich profesjonalizm i codzienną pracę.
„ORPEG to bardzo elastyczna instytucja, która w sposób bardzo zorganizowany odpowiada na potrzeby naszej diaspory narodowej. Z tego miejsca wszystkim nauczycielom, dyrektorom, pracownikom centrali serdecznie gratuluję i dziękuję. Życzę dalszej satysfakcji z tego dzieła”
– dodał wiceminister Tomasz Rzymkowski.
RTR na podst. MEiN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!