Podczas szczytu Ukraina-UE, który odbył się dziś w Kijowie, zatwierdzono plan działania na rzecz dalszej integracji ukraińskich sektorów gospodarki ze wspólnym rynkiem Unii Europejskiej. Poinformował o tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej po szczycie.
„Jednym z ważnych osiągnięć szczytu był postęp w integracji Ukrainy z rynkiem wewnętrznym Unii Europejskiej. Przyjęliśmy plan priorytetowych działań na lata 2023-2024. Jego realizacja sprawi, że Ukraina stanie się de facto członkiem Unii Europejskiej na poziomie sektorów gospodarki – przemysłu, rolnictwa, energetyki, usług cyfrowych, transportu, sektora finansowego, ceł” – powiedział.
Dodał, że na szczycie pozytywnie oceniono realizację przez Ukrainę siedmiu zaleceń Komisji Europejskiej, które otrzymała wraz ze statusem kandydata do członkostwa w UE.
Zełenski podziękował też za przyznanie przez Unię Europejską dodatkowego 1 mld euro, które zostaną przeznaczone na projekty w ramach programu szybkiej odbudowy Ukrainy.
Prezydent podkreślił, że mimo wojny na pełną skalę postęp w realizacji umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE jest oczywisty.
„Dzisiaj wypełniliśmy 72 proc. naszych zobowiązań wynikających z umowy. Dziś również na szczycie przedstawiliśmy postęp we wdrażaniu zaleceń Komisji Europejskiej. Rozpoczęliśmy przygotowania do tych negocjacji, czekamy na stosowne decyzje z Komisją Europejską i Radą Europejską. Celem jest rozpoczęcie negocjacji jeszcze w tym roku” – dodał.
28 lutego 2022 r., czwartego dnia agresji Federacji Rosyjskiej na pełną skalę, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wniosek o nadanie naszemu krajowi statusu kandydata do UE.
23 czerwca Rada Europejska oficjalnie przyznała Ukrainie i Mołdawii status kandydatów do członkostwa w Unii Europejskiej.
1 lutego 2023 r. konsorcjum dziewięciu ukraińskich organizacji eksperckich stwierdziło, że Ukrainie udało się przekroczyć psychologiczny próg 50% w spełnianiu niezbędnych kryteriów przystąpienia do UE. Postęp Ukrainy oceniono na 5,8 punktu na 10 możliwych.
Ukraina odniosła największy sukces w reformowaniu sfery medialnej i legislacji w odniesieniu do mniejszości narodowych. Najgorsza jest sytuacja z wyborem sędziów do Trybunału Konstytucyjnego oraz z realizacją reformy antyoligarchicznej.
Opr. TB, UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!