Od piątku 27 stycznia 2023 roku w Muzeum Wilna (Vilniaus Muziejus, ul. Vokiečių 6) czynna jest nowa wystawa pt. „Vilkas, bokštas ir bažnyčia. Vilniaus suvenyrai” („Wilk, wieża i kościół. Wileńskie pamiątki”), na której zaprezentowane zostały liczne suweniry związane z miastem. Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów jubileuszu 700-lecia stolicy Litwy.
Jak powiedziała red. Justynie Giedrojć z „Kuriera Wileńskiego” rzeczniczka prasowa Muzeum Wilna Rūta Miškinytė:
„Souvenir w tłumaczeniu z francuskiego znaczy wspomnienie, pamiątkę. W ekspozycji znalazły się pamiątki, czyli upominki nawiązujące do tematyki wileńskiej. Zostały w rożnych okresach nabyte w naszym mieście przez różnych ludzi. Znaczenie upominku przywiezionego z podróży znakomicie odzwierciedla znana opowieść o tym, jak Napoleon Bonaparte podczas pobytu w Wilnie marzył o przeniesieniu kościoła św. Anny do Paryża. To miała być też swego rodzaju pamiątka z wyprawy wojennej francuskiego imperatora. Wiadomo jednak, że przywiezione z różnych zakątków świata upominki to przeważnie drobne przedmioty, które z łatwością możemy zmieścić nawet w kieszeni. Patrząc na nie, wspominamy nie tylko miejsca, które zwiedziliśmy, ale też wydarzenia, ludzi, których poznaliśmy podróżując.
Przygotowując wystawę, szukaliśmy odpowiedzi na wiele pytań: jakie motywy najczęściej spotykane są na upominkach, co na to wpływa, jakie pamiątki są najbardziej popularne, jak zmieniały się ich forma i treść, jakim nasze miasto chcą zapamiętać turyści, jak w ogóle powstają upominki oraz kto je wytwarza?”.
Wystawa obejmuje długi okres – od połowy XVIII wieku do czasów obecnych. Różne przedmioty przybliżają wiele ciekawych historii związanych z Wilnem i jego mieszkańcami, tym bardziej, iż znaczna część eksponatów pochodzi z prywatnych kolekcji!
Dodać warto, iż jedną z najbardziej cenionych i zawsze poszukiwanych pamiątek z Litwy jest bursztyn (lit. gintaras), zwany także „litewskim złotem”. Wśród najbardziej popularnych upominków znalazły się także wyroby z lnu, kubki, koszulki, czapki czy nawet skarpetki z symboliką Wilna itp. Zobaczyć też można biżuterię, okolicznościowe medale, wyroby jubilerskie. Zaś litewski sękacz (lit. šakotis) oraz miejscowe sery dojrzewające (Džiugas), odpowiedniki włoskiego parmezanu są nieustannie najlepszym prezentem dla smakoszy.
Wystawa pt. „Vilkas, bokštas ir bažnyčia. Vilniaus suvenyrai” („Wilk, wieża i kościół. Wileńskie pamiątki”):
- Kuratorzy: Rūta Miškinytė, Rasa Dargužaitė, Julijus Balčikonis;
- Architekt: Vytautas Gečas;
- Projekt graficzny: Jonė Miškinytė.
Wystawa dostępna będzie do 2 lipca 2023 roku.
Muzeum Wilna czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 11:00–19:00. Bilet wstępu kosztuje 4 euro, zaś dla uczniów, studentów i seniorów – 2 euro. Bezpłatnie muzeum mogą zwiedzać obywatele Ukrainy, dzieci w wieku przedszkolnym, seniorzy w wieku ponad 80 lat, wychowankowie domów dziecka, osoby niepełnosprawne oraz osoby im towarzyszące.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!