W obliczu perspektywy długiej i wyczerpującej wojny na Ukrainie, kraje członkowskie NATO wciąż nie mogą się porozumieć co do dalszych kroków wobec Rosji, donosi The New York Times.
Gazeta powołuje się na dwóch wysokich rangą zachodnich urzędników, którzy twierdzą, że kraje Europy Środkowej, takie jak Polska i kraje bałtyckie, chcą „rzucić Moskwę na kolana”. Obawiają się, że wszystko, co Rosja może przedstawić jako zwycięstwo, poważnie zaszkodzi bezpieczeństwu europejskiemu.
Ale kraje takie jak Francja, Niemcy i Turcja uważają, że Rosji nie da się łatwo podbić i że wynik wojny prawdopodobnie będzie niejednoznaczny – bardziej wyczerpujące zawieszenie broni niż głośne zwycięstwo. Chcą utrzymywać kontakty z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, pomimo zbrodni wojennych, za które odpowiada jako prezydent.
Ministrowie spraw zagranicznych NATO, którzy spotkali się w tym tygodniu, aby omówić sposoby pomocy Ukrainie, zgadzają się w jednej ważnej kwestii: wojna jeszcze potrwa, a zbrodnie wojenne będą kontynuowane pomimo wycofania wojsk rosyjskich z północnej Ukrainy.
„Moskwa nie rezygnuje ze swoich ambicji wobec Ukrainy. Widzimy teraz znaczące wycofanie wojsk z Kijowa w celu przegrupowania, zbrojenia i uzupełnienia zaopatrzenia. Oni przenoszą swoją uwagę na wschód” – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Rozmówcy The New York Times twierdzą, że wojska rosyjskie wrócą na Białoruś, aby uzupełnić siły i zreorganizować się, a następnie przebić się przez wschodnią Ukrainę.
„Należy zauważyć, że nawet jeśli wojna zakończy się nową linią konfrontacji między siłami rosyjskimi i ukraińskimi, NATO stara się tak pomóc Ukrainie, aby stała się niestrawna dla Rosji”, powiedział wysoki rangą zachodni urzędnik. Chodzi o to, by tak dobrze uzbroić i wyszkolić Ukraińców, aby Putin nie zechciał powtarzać prób przejęcia Ukrainy – powiedział.
Przypomnijmy, że sekretarz generalny NATO powiedział, że wojna Rosji z Ukrainą może trwać miesiącami, a nawet latami, dlatego kraje NATO powinny rozważyć długoterminowe plany dalszej pomocy Ukrainie i wzmocnienia własnego bezpieczeństwa.
7 kwietnia w Brukseli szefowie dyplomacji państw NATO będą drugi dzień rozmawiać o rosyjskiej napaści na Ukrainę. W spotkaniu bierze udział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
Polska podczas prac nad nową koncepcją strategiczną Sojuszu zabiega o stałe bazy NATO. Dokument ma być przyjęty przez przywódców na szczycie w czerwcu w Madrycie.
ba za eurointegration.com.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!