20 listopada w Kościele katolickim obchodzone jest liturgiczne wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego, powstańca styczniowego, zesłańca, karmelity bosego. Jest on jedynym świętym, który urodził się w Wilnie – pisze Justyna Giedrojć.
Papież Jan Paweł II kanonizował Rafała Kalinowskiego 17 listopada 1991 r. w Rzymie. W 2001 r. z okazji 10-lecia kanonizacji w kościele pw. Ducha Świętego w Wilnie został poświęcony obraz przedstawiający św. Rafała Kalinowskiego. Malowidło autorstwa Roberta Bluja powstało na podstawie jednego z zachowanych zdjęć. Współinicjatorem namalowania obrazu był ks. Mirosław Grabowski, ówczesny proboszcz parafii wileńskiej parafii pw. Ducha Świętego.
Ks. Tadeusz Jasiński, były proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Wilnie, w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” twierdzi, że dzieło wileńskiego malarza nieprzypadkowo znalazło się właśnie w tym kościele. – Rafał Kalinowski urodził się w domu, który znajdował się w pobliżu świątyni. Budynek ten się nie zachował, wiadomo tylko, że obecnie stoi tam Gimnazjum im. Salomei Neris – opowiada.
– Z pewnością kościół ten był mu bliski ze względu na miejsce urodzenia, dzieciństwa i młodości. Obok był też Instytut Szlachecki, w którym wykładał jego ojciec. Gdy Kalinowski został aresztowany za udział, a faktycznie przywództwo w powstaniu styczniowym, był osadzony w więzieniu, które mieściło się w dawnym klasztorze podominikańskim. Tam też otrzymał pierwszy wyrok, karę śmierci, która następnie została zamieniona na zesłanie na Sybir – wspomina ks. Jasiński.
Więcej na ten temat pisze „Kurier Wileński”.
Fot. Wikimedia Commons, CC
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!