Pierwszy film o agresji wojsk sowieckich we wrześniu 1939 roku pt. „Orlęta” – powstaje w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Akcja filmu rozgrywa się w Grodnie, gdy 17 września Polskę najeżdżają sowieci. Nieliczne oddziały wojskowe wspomagane są przez ludność cywilną, a przede wszystkim młodzież szkolną, harcerzy. Wśród ochotników, który przyłącza się do walki z wrogiem jest Leoś, główny bohater filmu.
Autorem scenariusza i reżyserem obrazu jest Krzysztof Łukaszewicz. Kooproducentem jest Telewizja Polska, a współfinansuje projekt Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Film ukazuje wojnę z sowietami z punktu widzenia głównego bohatera, dwunastoletniego chłopca. 1 września szkoła zostaje zbombardowana przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny, jak i dla tysięcy polskich dzieci rozpoczynająca się wojna staje się z przymusu szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacji z najciemniejszymi zjawiskami przewróconej do góry nogami rzeczywistości dorosłych. 17 września do Polski wchodzą wojska sowieckie. Grodno staje do obrony. Nieliczne oddziały wojskowe wspomagane są przez ludność cywilną, a przede wszystkim młodzież szkolną.
– W tamtym dramatycznym okresie, gdy na Polskę uderzyły dwie wielkie armie, padały rozkazy, aby nie podejmować walki z wojskami sowieckimi. Były jednak takie miejsca, gdzie wojsko i ludność stawiały opór najeźdźcy. Takim miejscem było Grodno, gdzie obok wojska do walki stanęli harcerze. Film Krzysztofa Łukasiewicza opowiada bohaterską historię młodych ludzi – mówi Maciej Stanecki, p.o. Dyrektora WFDiF – Cieszę się, że Wytwórnia realizuje pierwszy w historii polskiej kinematografii film o walce z Sowietami w 1939 roku.
Grodno, 1939. Dwunastoletni Leoś Rojst z rodziny żydowskiej, zafascynowany jest wszechobecnym w międzywojennej rzeczywistości etosem niepodległościowym, urokiem munduru i powieściami Sienkiewicza. Jego codzienne życie pełne jest napięć związanych z niepokojami Polaków i Żydów w obliczu zbliżającej się wojny. Leoś afirmuje wzorce rycerskie: odwagę, poświęcenie i waleczność, chcąc zyskać szacunek i poważanie wśród rówieśników. Nie mniej ważne będzie dla Leosia zdobycie serca wybranki z klasy.
W filmie zobaczymy min. Jowitę Budnik, Leszka Lichotę, Bartłomieja Topę, Filipa Gurłacza, Andrzeja Mastalerza, Wita Czarneckiego, Antka Pawlickiego.
Obejrzyj making of z powstającego filmu „ORLĘTA”
oprac. ba na podst. za wfdif.pl
2 komentarzy
tomek
23 września 2020 o 16:59Wszystko spieprzone zydzi witali sowietow kwiatami czy nie mozemy pokazac PRAWDY….
Leny
29 czerwca 2021 o 09:27ale to żydokomuchy.szwabów również. być moze na Grodzieńszczyźnie było inaczej…