Obchodom 505. rocznicy bitwy pod Orszą przyświecało hasło «Mamy czym się chlubić». Odbyły się one z inicjatywy organizacji pozarządowej «Chwała książąt Ostrogskich» przy wsparciu finansowym sekretarza Rówieńskiej Rady Miejskiej Serhija Paładijczuka.
8 września w Równem, z udziałem mera miasta Wołodymyra Chomki, konsula Konsulatu Generalnego RP w Łucku Piotra Matusiaka, sekretarza Rówieńskiej Rady Miejskiej Serhija Paładijczuka, przedstawicieli organizacji pozarządowych miasta, historyków, krajoznawców odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci księcia Konstantego Ostrogskiego. Umieszczono ją w chodniku na tym miejscu, gdzie kiedyś w Równem stała XVI-wieczna brama wjazdowa (obecnie ulica Soborna). Jak powiedział podczas otwarcia Mykoła Bendiuk, prezes organizacji pozarządowej «Chwała książąt Ostrogskich», tablica pamiątkowa stanie się swoistym kamieniem pamięci, o który potknąwszy się przechodnie wspomną o słynnych wydarzeniach z naszej przeszłości.
Równocześnie w Galerii Handlowej «Zlata Plaza» rozpoczęła się akcja «Uratuj unikatowy obraz», w trakcie której trwała zbiórka pieniędzy na restaurację obrazu Józefa Męciny-Krzesza «Bitwa pod Orszą» pochodzącego z XIX w. Z tej okazji w centrum handlowym przygotowano specjalną strefę fotograficzną, składającą się z banera i tronu książąt Ostrogskich. Na banerze wydrukowano zdjęcie rekonstrukcji obrazu «Bitwa pod Orszą»: z inicjatywy Mykoły Bendiuka i fotografa Oleksandra Harwata w ramach projektu «Renesans obrazów» płótno zostało odtworzone przez piłkarzy klubu «Weres» i znanych mieszkańców Równego. Przed banerem można było zrobić zdjęcie. Natomiast tron został zrekonstruowany przez Mykołę Bendiuka. Jest w nim 50 procent autentycznego eksponatu. Strefa fotograficzna w galerii handlowej będzie czynna przez dwa tygodnie.
Cała relacja i więcej zdjęć tutaj.
„Monitor Wołyński”
fot. Ihor Dmytruk, Tetiana Samsoniuk
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!