Minister kultury Federacji Rosyjskiej Władimir Mediński poprosił swojego białoruskiego odpowiednika Jurija Bondara o „zwrócenie szczególnej uwagi na ochronę języka rosyjskiego”. Do spotkania szefów resortów kultury Rosji i Białorusi doszło w piątek w Moskwie, pisze TASS.
„Ostatnio w mediach pojawia się coraz więcej informacji, że język rosyjski znika z szyldów, a na imprezach sportowych informacje podawane są w języku angielskim i białoruskim (…) Ja bardzo bym prosił … aby ta istotna część naszej współpracy kulturalnej (wsparcie języka rosyjskiego) znalazła się w centrum zainteresowania Ministerstwa Kultury (Republiki Białoruś)”- oświadczył Medinski.
Według niego kwestia języka jest tym, co łączy oba kraje i należya wykonać wielką wspólną pracę.
Z kolei minister kultury Białorusi Jurij Bondar powiedział, że językowi rosyjskiemu na Białorusi „nic nie zagraża”.
„Wręcz przeciwnie, dziś myślimy o rządowych programach promujących język białoruski. Przytłaczająca większość ludności Białorusi mówi po rosyjsku, wychowana na wielkich ideałach literatury rosyjskiej (…) Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której język rosyjski jest obcy dla Białorusinów i Białorusi – zapewnił minister.
Według badań przeprowadzonych w 2017 roku przez socjologów Centrum Informacyjno-Analitycznego przy administracji prezydenta (IAC), 48 proc. obywateli Białorusi za swój język ojczysty uważa białoruski, 43 proc. język rosyjski. 6 proc. badanych uważa za ojczyste oba języki.
Z raportu opublikowanego na stronie internetowej Centrum wynika, że w ciągu 10 lat od poprzedniego badania wzrosła liczba osób jednoznacznie wskazujących język rosyjski jako ojczysty. W 2008 r. język białoruski wskazało 51 proc. badanych, rosyjski – 35 proc., a oba języki jednocześnie – 9,5 proc.
Na Białorusi obowiązują dwa języki urzędowe: białoruski i rosyjski. Według środowisk niezależnych w minionym ćwierćwieczu ten pierwszy był celowo wypierany z życia publicznego.
Używanie języka białoruskiego w sytuacjach codziennych deklaruje zaledwie 3 proc. przebadanych Białorusinów
Na pytanie o narodowość w 2017 r. 83,5 proc. badanych powiedziało, że są Białorusinami, 11 proc. – Rosjanami. Ok. 2 proc. określiło się jako Polacy, podobny był odsetek osób uznających się za Ukraińców.
oprac.ba
1 komentarz
arbat
14 kwietnia 2019 o 12:27Bełkotliwa „mowa rosyjska” jest niechętnie słyszana wszędzie na świecie. To nie język, lecz zniekształcona gwara mowy słowiańskiej.