1943 – Zbrodnia Nalibocka: sowieccy partyzanci wspólnie z oddziałem żydowskim Tewje Bielskiego wymordowali 128 Polaków w Nalibokach na dzisiejszej Białorusi.
Wcześniej dla obrony przed grabieżą ze strony sowieckich partyzantów i okolicznych band mieszkańcy Naliboków powołali niewielki oddział samoobrony pod dowództwem Eugeniusza Klimowicza. Nie uchroniło ich to jednak przed masakrą. 8 maja oddziały radzieckich partyzantów z Brygady im. Stalina pod dowództwem Pawła Gulewicza i Rafała Wasilewicza oraz oddział żydowski z bandy braci Bielskich opanowały miejscowość. Polskiej samoobronie udało się zabić kilku napastników. Śledztwo nie ustaliło jeszcze czy żydowskim oddziałem dowodził w tej akcji sam Tewje Bielski czy Szolem Zorin.
Bandyci zamordowali 128 polskich mieszkańców (według innych źródeł – 250) – każdego kogo podejrzewali o współpracę z AK, ale także kobiety i dzieci. Spalili kościół, szkołę, pocztę, remizę i część domów mieszkalnych, resztę osady ograbiono. W czasie napadu na Naliboki nie było tam żadnych Niemców, tylko przebywający na przepustce białoruski policjant, który także został zabity.
Nie był to jednak koniec tragicznych wydarzeń w Nalibokach: 6 sierpnia 1943 r. wieś została ponownie spacyfikowana – tym razem przez Niemców, w ramach tzw. Operacji Hermann. Pozostałych przy życiu mieszkańców wywieziono w głąb Rzeszy na roboty przymusowe.
Co ciekawe, żydowscy zbrodniarze z oddziału Bielskich doczekali się po latach gloryfikacji w postaci filmu fabularnego „Opór” opartego na książce Nechamy Tec. O wymordowaniu Polaków w Nalibokach nie w nim ani słowa, zresztą obraz Polaków na Kresach prawie w ogóle pominięto. Pokazano natomiast nie mające nic wspólnego z prawdą historyczną rzekome „wyczyny bojowe” braci Bielskich w Puszczy Nalibockiej.
Wspomnienia o Zbrodni Nalibockiej, relacje świadków i informacje o późniejszej pacyfikacji niemieckiej można znaleźć w artykułach Naliboki – echo tragicznych wydarzeń Dorastanie pod dwiema okupacjami w Nalibokach Pan Mieczysław Klimowicz z Naliboków Pacyfikacja Naliboków 6 sierpnia 1943 r. Pacyfikacja Naliboków i katastrofa na Sule Polecamy także książkę Mieczysława Klimowicza „The Last Day of Naliboki”.
1468 – chrzest Fryderyka Jagiellończyka – królewicza polskiego, księcia litewskiego i przyszłego arcybiskupa gnieźnieńskiego, prymasa Polski i biskupa krakowskiego. Chrztu udzielił biskup krakowski Jan Lutek, a ojcem chrzestnym był biskup ołomuniecki Protazy.
1737 – urodził się Stanisław Trembecki – polski poeta. Od 1769 r. dworzanin króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, jego sekretarz i szambelan. Zmarł w 1812 r. w Tulczynie na wschodnim Podolu. Autor słynnego poematu „Sofijówka”. Przeczytaj artykuł o Trembeckim i jego utworze.
1779 – urodził się Konstanty Pawłowicz Romanow – wielki książę rosyjski, wielkorządca Królestwa Polskiego, naczelny wódz wojska Królestwa Polskiego. Zmarł w 1831 r., podobno na skutek trucizny podanej w poziomkach ze śmietaną.
1851 – w Poszawszu na Żmudzi urodził się Stanisław Witkiewicz – polski pisarz, malarz, filozof, teoretyk sztuki, propagator stylu zakopiańskiego. Zmarł w 1915 r.
1892 – w Stanisławowie urodził się Stanisław Sosabowski – polski generał, dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Znany przede wszystkim z największej w II wojnie światowej operacji powietrzno – desantowej sprzymierzonych z udziałem polskich komandosów pod Arnhem. Zmarł w 1967 r.
1908 – w Sankt Petersburgu powstała polska Korporacja Akademicka „Sarmatia”.
1913 – zainaugurowano mistrzostwa Galicji w piłce nożnej.
1914 – w Wilnie urodził się Romain Gary (właśc. Roman Kacew) – francuski pisarz i reżyser filmowy pochodzenia żydowskiego. Zmarł w 1980 r.
1917 – w Łucku urodził się Stanisław Misakowski (właśc. Wołodymyr Feofanowycz Demjanok) – polski poeta i prozaik pochodzenia ukraińskiego. Zmarł w 1996 r.
1947 – UB aresztowało Witolda Pileckiego – dawnego rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, organizatora ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau i autora pierwszych na świecie raportów o Holokauście, obrońcę Grodna i Wilna. Rok po aresztowaniu został zgładzony.
1953 – zmarł Józef Rybak – generał dywizji Wojska Polskiego, pułkownik Sztabu Generalnego Cesarskiej i Królewskiej Armii. Odegrał ważną rolę w czasie wojny z bolszewikami 1920 r. Był dowódcą Grupy Operacyjnej w III Armii i szefem sztabu IV Armii. 10 października 1920 r. został szefem delegacji Wojska Polskiego w Komisji Porozumiewawczej w Baranowiczach i Rozjemczej w Mińsku. Urodzony w 1882 r. w Delatynie (obecnie Ukraina).
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 8 maja
5 komentarzy
Jan53
8 maja 2015 o 19:30To samo było w Koniuchach.Tusek i Komorowski wywierali naciski(?) na IPN aby ten nie prowadzil śledztwa w/w sprawie.
Oto jeszcze jeden powod aby nie glosowac na Komorowskiego i jego zaplecze – PO.
Kościuszko
10 maja 2015 o 01:51Rząd wybrany przez głupców, lemingów i sprzedawczyków jak i polskojęzyczną hołotę nie jest ani moim rządem.
Golem
10 maja 2015 o 01:48Uznam, że Polska jest wolnym, obywatelskim i demokratycznym państwem, rządzonym przez Polaków jak zaczną powstawać filmy o naszym bohaterskim narodzie, ukazujące prawdziwą historię naszego Ojczyzny, a nie pokazujące Polaków w krzywym zwierciadle, wybielającym naszych prześladowców, a nas przedstawiających w roli prześladowców.
Mohair
10 maja 2015 o 12:11Owszem, widziałem wspomniany film „Opór” (ang „Defiance”). O rzezi w Nalibokach nie wspomniano – o innych zbrodniach tych bandytów też nie. Co ciekawe, pierwszym który powiedział mi, że ten film to amerykańsko-żydowska ściema był… Rosjanin o imieniu Kirył, sąsiad z akademika. Bo Rosjan i Białorusinów też mordowali. Jego rodzina mieszkała w tamtych stronach.
Taa.. a wy sobie dalej popierajcie to USA… z ich kłamliwą narracją
Japa
8 maja 2017 o 17:38USSmani do USraela, Syjoniści do Syjamu!!!