Zespół Wokalny „Kresowy Płomień”
Zespół Wokalny „Kresowy Płomień” został założony 25 września 2002 r. Inicjatorami byli mieszkańcy Zujun, którzy stanowią podstawową część zespołu.
Członkowie zespołu śpiewają, jak również sami aktywnie uczestniczą w organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć. A są to – Zapusty, Dożynki, Walentynki, obchody Dnia Koronacji Króla Mendoga, wieczory tematyczne i autorskie, koncerty bożonarodzeniowe, kiermasze.
Poprzez swoją działalność Zespół Wokalny „Kresowy Płomień” stara się kultywować, promować i zachowywać kulturę polską na Litwie. W swoim repertuarze ma m.in. polskie i litewskie piosenki ludowe, religijne oraz utwory współczesne.
Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna“
Założony w roku 1980 w Niemenczynie Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” przez długie lata działał pod kierownictwem założyciela zespołu Jana Gabriela Mincewicza. Repertuar zespołu obejmuje różne programy tematyczne – mini-spektakle, które odzwierciedlają tradycje i obyczaje. Zespół może poszczycić się dużym doświadczeniem w tańca i śpiewie na wielu scenach świata. Koncerty „Wileńszczyzny” można było oglądać we Włoszech, Anglii, Niemczech, Hiszpanii, we Francji, w Watykanie, Stanach Zjednoczonych i Australii.
Zespół Pieśni i Tańca „Ojcowizna”
Działający w Niemenczynie Zespół Pieśni i Tańca „Ojcowizna” powstał i rozwija swą działalność od 2017 roku. Podstawowym celem zespołu jest pielęgnowanie tradycji, kultury, pieśni i tańców z Wileńszczyzny. Jednak na repertuar „Ojcowizny” składają się nie tylko utwory ziemi wileńskiej, ale też pieśni i tańce ogólnopolskie, patriotyczne i religijne.
„Kapela Świętojańska“
„Kapela Świętojańska” z Sużan powstała w 1991 roku. Przewinęło się przez nią wiele muzyków i wykonawców. Grupa wykonuje różnorodne utwory: w repertuarze ma zarówno piosenki ludowe, jak i patriotyczne. Kapela może zadowolić gusta publiczności, wykonując piosenki po polsku, litewsku, ukraińsku i tatarsku. W repertuarze znalazły się też popularne i znane utwory oraz piosenki żydowskie, czy cygańskie. Zespół sięga też po kompozycje miejscowych twórców, co podkreśla jego unikatowość. Nierzadko autorami słów do niektórych piosenek są członkowie „Kapeli Świętojańskiej”.
Kapela „Suderwianie“
Kapela „Suderwianie” aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym od 2010 roku. Repertuar stanowią w okolicach Suderwy opracowane pieśni ludowe polskie, rosyjskie, białoruskie i litewskie.
Kinga Adamczyk
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!