Zwycięstwo Polaków z Grodna

7 czerwca 2018

Wszystkie pragnące rozpocząć naukę od pierwszej klasy w Polskiej Szkole w Grodnie zostaną do niej przyjęte, poinformowała przedstawicielka grodzieńskiego obwodowego kuratorium oświaty Halina Kurhańska podczas zebrania zorganizowanego 6 czerwca w Grodnie. 

„Rodzice odebrali to pozytywnie” –powiedziała Polskiej Agencji Prasowej , dyrektorka szkoły średniej nr 36 w Grodnie – jednej z dwóch państwowych polskich szkół na Białorusi.


Dobrą nowinę potwierdza w rozmowie z  , mama przyszłego pierwszoklasisty i szefowa Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi.

„Usłyszeliśmy, że komplety dokumentów zostaną przyjęte od wszystkich chętnych” – powiedziała.


Rodzice przyszłych pierwszoklasistów, wspierani przez  i inne organizacje polskie, podejmowali starania, by kuratorium wydało zgodę na utworzenie dodatkowej, trzeciej klasy. Na kursy przygotowawcze do pierwszej klasy uczęszczało 75 dzieci, co oznaczało, że chętnych może być co najmniej o 15 osób więcej niż limit przyjęć wyznaczony przez władze. Oficjalna odpowiedź brzmiała jednak dotąd kategorycznie – z przyczyn technicznych mogą powstać tylko dwie klasy.

powiedziała PAP, że nową obietnicę władz można będzie zweryfikować dopiero po zakończeniu rekrutacji, która rozpocznie się 12 czerwca, a zakończy 28 sierpnia.

„Miejmy nadzieję, że ta obietnica zostanie zrealizowana” – powiedziała Orechwo.

O „umiarkowanym optymizmie” w związku z deklaracją kuratorium mówił też , przedstawiciel władz . „Ostatecznie czas to zweryfikuje” – powiedział. Dodał, że Polaków na Grodzieńszczyźnie niepokoi jednak „twarde stanowisko” władz Wołkowyska. Do tamtejszej szkoły polskiej ma być przyjętych tylko 18 dzieci, choć chętnych będzie więcej.

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Zwycięstwo Polaków z Grodna

  1. Jarema Odpowiedz

    7 czerwca 2018 w 16:10

    Trzymamy kciuki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *