Jak poinformowało Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie 30 lipca 2022 roku zmarł tam Edward Piórko – pedagog, matematyk, działacz polskiej społeczności na Litwie, a od 1990 roku tłumacz wszystkich litewskich prezydentów, premierów, marszałków Sejmu i ministrów spraw zagranicznych.
Edward Piórko urodził się w Wilnie 2 kwietnia 1959 roku. W 1977 roku ukończył Szkołę Średnią nr 29 w Wilnie (obecnie Szkoła im. Szymona Konarskiego), zaś sześć lat później studia matematyczne w Wileńskim Instytucie Pedagogicznym. W 1983 roku rozpoczął pracę jako dyrektor szkoły w Okmianie, później był nauczycielem matematyki w szkole w Duksztach Pijarskich oraz Szkole Podstawowej nr 15 w Wilnie. W latach 1988–1990 pracował jako metodyk krajoznawstwa w Stacji Młodych Turystów w Wilnie.
W 1989 roku zaangażował się w działalność w Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polaków na Litwie, następnie przystąpił do Związku Polaków na Litwie, zasiadając w zarządzie jego oddziału miejskiego w Wilnie. Był także fundatorem i członkiem Rady Fundacji Kultury Polskiej na Litwie im. Józefa Montwiłła. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości przez krótki okres pracował w Departamencie Mniejszości Narodowych przy rządzie (1990–1991). W 1991 roku został oficjalnym tłumaczem Sejmu Republiki Litewskiej i na tym stanowisku pracował do końca życia.
Wyrazy współczucia w imieniu litewskiego Sejmu i własnym wyraziła przewodnicząca parlamentu Viktorija Čmilytė-Nielsen:
„Edward Piórko był szanowany przez środowisko tłumaczy za wysoką jakość pracy i profesjonalizm. Był aktywnym obywatelem, umacniał współpracę między obu narodami poprzez swoje znaczące prace, przetłumaczył szereg dzieł ważnych dla stosunków kulturalnych między Litwą a Polską”.
Edward Piórko zajmował się również tłumaczeniem książek. W swoim dorobku ma m.in.:
- Janina Laniauskienė, Kur gyve-na kalba? (W Krainie Mowy, przekład na języki polski i rosyjski), 2004;
- Adam Mickiewicz, Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego (przekład na język litewski), 2009;
- Juliusz Erazm Bolek, Sekrety życia. Kalendarz poetycki (przekład na język litewski i rosyjski), 2010.
W 2021 roku Edward Piórko został laureatem Nagrody Obojga Narodów – wyróżnienia przyznawanego od 1999 roku za osiągnięcia w dziedzinie nauki, literatury i sztuki oraz za prace stanowiące znaczący wkład we współpracę Polski i Litwy przez Prezydium Zgromadzenia Poselskiego Sejmu Republiki Litewskiej i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!