Jak poinformował resort dyplomacji, na marginesie uroczystej inauguracji odbyła się rozmowa nowego prezydenta z szefem polskiego MSZ Jackiem Czaputowiczem, w której uczestniczył także RP na Ukrainie Bartosz .

Spotkanie dotyczyło perspektyw rozwoju współpracy dwustronnej, zarówno gospodarczej, społecznej jak i w zakresie dialogu historycznego. Rozmówcy podkreślili też korzyści płynące z inicjatyw Partnerstwa Wschodniego i Trójmorza. Minister Czaputowicz zapewnił prezydenta Zelenskiego o poparciu Polski dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez oraz przekazał gratulacje od prezydenta Andrzeja Dudy i zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce.


Po spotkaniu Czaputowicz przekazał mediom, że wśród tematów rozmowy były m.in. kwestie różnic w podejściu do historii między Polską a Ukrainą. Nowy miał też zadeklarować, że przyjedzie do Polski, gdy już ustali swój kalendarz polityczny.

W Kijowie szef polskiej dyplomacji spotkał się także z ustępującym szefem ukraińskiego MSZ Pavlem Klimkinem, któremu podziękował za dotychczasową współpracę i wzmacnianie stosunków bilateralnych w ostatnich latach.


Kwaśniewski radzi Zełenskiemu, by w pierwszą podróż udał się do Brukseli, a nie Warszawy

oprac.ba za gov.pl