Biskup Jan Purwiński, ksiądz Jarosław Giżycki oraz Rafała Wróblewska otrzymali z rąk prezydenckiego ministra Adama Kwiatkowskiego odznaczenia państwowe za krzewienie polskości. Uroczyste przekazanie orderów odbyło się w Żytomierzu i Kolybaiwce k. Kamieńca Podolskiego na Ukrainie.
Za wybitne zasługi dla polskiego kościoła na Wschodzie, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowej, za działalność na rzecz polskich mniejszości narodowych Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP otrzymał biskup Jan Purwiński. Jan Purwiński urodził się w 1934 r. Działalność duszpasterską rozpoczął w Daugavpils w czasach komunizmu i prześladowań kościoła katolickiego w ZSRR. Ze względu na polskie pochodzenie został proboszczem w Indrce i Krasławiu, w parafiach zamieszkiwanych w większości przez Polaków. W 1991 r. Jan Paweł II mianował go biskupem ordynariuszem żytomiersko-kijowskim. Przyczynił się do odrodzenia struktur diecezji, wspierał inicjatywy miejscowych Polaków, starał się, by na terenie kościoła mogli modlić się w ojczystym języku.
Ksiądz Jarosław Giżycki otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi dla polskiego kościoła na Wschodzie, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowej, za działalność na rzecz polskich mniejszości narodowych. Ks. Giżycki urodził się w 1964 r. Jako diakon i ksiądz posługiwał w ZSRR, na terenie Ukrainy. W Doniecku organizował struktury kościelne; kładł podwaliny pracy duszpasterskiej w Donbasie. Pracował także na Białorusi. W 2011 r. został skierowany do pracy duszpasterskiej w Żytomierzu jako kapelan mieszkających tam Polaków. Od 2012 r. prowadzi zajęcia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kijowie-Worzelu oraz w Wyższym Seminarium Duchownym „Redemptoris Mater” w Winnicy.
Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi odznaczona została za wybitne zasługi w krzewieniu polskości i za działalność na rzecz zachowania polskiego dziedzictwa na Ukrainie Rafała Wróblewska. Rafała Wróblewska jest znana lokalnej społeczności ze starań, by zachować polski język i polską kulturę na Ukrainie. Mieszkańców okolic Kamieńca Podolskiego jednoczyła wokół idei powstania kościoła, w którym msza święta odbywałaby się po polsku. W katedrze w Kamieńcu Podolskim w niedzielę odbywają się dwie msze w języku polskim.
Kresy24.pl/prezydent.pl