Na fasadzie filharmonii w Żytomierzu, tuż przy głównym wejściu, wisiała jeszcze niedawno tablica upamiętniająca udział Józefa Ignacego Kraszewskiego w budowie i działalności żytomierskiego teatru. Dziś tablicy nie ma.
Filharmonia znajduje się w gmachu dawnego teatru dramatycznego. Znaczący wkład w jego budowę w drugiej połowie XIX wieku wniósł Józef Ignacy Kraszewski. Dzięki niemu Żytomierz gościł znakomitych artystów z Polski i całej Europy, a do rewolucji bolszewickiej był znanym ośrodkiem kultury polskiej.
W 2012 roku budynek doczekał się pierwszego od czasów sowieckich gruntownego remontu i pod koniec września z udziałem przewodniczącego obwodowej administracji odbyły się uroczystości z okazji ukończenia głównego etapu prac renowacyjnych.
Jednak o czymś „zapomniano”. Na fasadzie filharmonii – tuż przy wejściu – jeszcze przed remontem wisiała tablica upamiętniająca Józefa Ignacego Kraszewskiego. Dziś tablicy nie ma.
Poinformowany o sprawie został Konsulat Generalny RP. Po interwencji władze miasta zapewniły, że tablica trafi na swoje miejsce po ukończeniu wszystkich prac. Media polonijne będą pilnie śledził, czy żytomierskie władze dotrzymają słowa – zapowiada portal WIZYT.NET.
Warto przypomnieć, że w bogatej biografii Józefa Ignacego Kraszewskiego, etap żytomierski to szereg funkcji, które pełnił w 40-tysięcznym wówczas ośrodku życia społecznego i towarzyskiego polskiej szlachty, będącym zarazem siedzibą carskich władz gubernialnych. Józef Ignacy Kraszewski był w Żytomierzu m.in. kuratorem szkół polskich, dyrektorem Teatru Żytomierskiego, dyrektorem Klubu Szlacheckiego, prezesem Towarzystwa Dobroczynności.
Kresy24.pl, WIZYT.NET
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!