
Mobilizacja. Fot: Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy/Facebook.com
Opublikowano pełny tekst propozycji pokojowych Ukrainy, które Kijów przedstawi na rozmowach w Stambule
Agencja Reuters publikuje pełny tekst ukraińskich propozycji pokojowych, które delegacja kijowska zamierza przedstawić 2 czerwca w Stambule podczas rozmów z rosyjską delegacją.
Jak podaje agencja, dokument, który trafił do rąk dziennikarzy zawiera pięć akapitów: „Kluczowe zasady porozumienia i proces negocjacyjny”, „Kolejnym krokiem jest uzgodnienie zawieszenia broni i programu spotkania przywódców”, „Zawieszenie broni”, „Środki budowy zaufania” i „Spotkanie przywódców”.
W pierwszym akapicie wymienione są zasady negocjacji. Mowa w nim w szczególności o całkowitym i bezwarunkowym zawieszeniu broni w powietrzu, na lądzie i na morzu przez co najmniej 30 dni. Oczekuje się, że monitorowanie zawieszenia broni będzie prowadzone pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych z udziałem państw trzecich.
Dokument zawiera również propozycję wymiany więźniów „wszyscy za wszystkich”.
Ponadto, jak twierdzi Reuters, w tekście wspomniano o odmowie Kijowa zachowania neutralności i przewidziano możliwość przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO, brak ograniczeń co do liczebności armii i jej rozmieszczenia, a także obecność wojsk zagranicznych na terytorium kraju.
Dokument proponuje, aby kwestie terytorialne omówić dopiero po całkowitym zawieszeniu broni. Społeczność międzynarodowa nie uzna rosyjskiej jurysdykcji nad terytoriami Ukrainy utraconymi w lutym 2014 r.
Kijów dopuszcza również stopniowe znoszenie sankcji wobec Rosji z możliwością ich odnowienia i zamrożenie rosyjskich aktywów państwowych do czasu całkowitej spłaty reparacji.
W piątym punkcie dokumentu proponuje się spotkanie przywódców obu krajów. Jest ono warunkiem koniecznym do uzgodnienia kluczowych punktów ostatecznego porozumienia pokojowego.
Kluczowe tematy porozumienia pokojowego, które muszą zostać uzgodnione przez przywódców:
- Trwałe i całkowite zaprzestanie działań wojennych: warunki, monitoring, sankcje za naruszenia,
- Gwarancje bezpieczeństwa i niepowtórzenia agresji,
- Kwestie terytorialne,
- Gospodarka, odszkodowania, odzyskiwanie,
- Kara za złamanie umów,
- Zawarcie ostatecznego porozumienia pokojowego.
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!