Odblokowanie portów czarnomorskich jest kluczowym czynnikiem odbudowy ukraińskiego przemysłu, ponieważ zwiększa możliwości eksportu surowców. Od tego zależą też dochody budżetowe kraju. Z powodu zablokowania portów Ukraina traci dziennie 170 mln dol. Powiedziała o tym dyrektor wykonawczy Narodowego Stowarzyszenia Przemysłu Wydobywczego Ukrainy (NADPU) Ksenia Orinczak w rozmowie z serwisem prasowym Ministerstwem Przemysłu Ukrainy.
„Według Państwowej Służby Celnej w okresie styczeń-listopad eksport metali i wyrobów metalowych z Ukrainy wyniósł 5,7 mld dolarów. Według tych wskaźników wyroby metalowe znalazły się w pierwszej trójce najczęściej eksportowanych towarów z kraju wraz z eksportem produktów spożywczych w wysokości 21 mld dol. Ale jeśli mówimy o metalach żelaznych, liczba ta spadła o 67,3 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r., do 5,81 mln t. W ujęciu pieniężnym eksport w tym okresie spadł o 65,4 proc. rok do roku do 4,36 mld dol.” – wyjaśniła.
Powiedziała, że przemysł wydobywczy, nawet w obliczu ogromnych zniszczeń spowodowanych wojną, próbuje się utrzymać, a są firmy, które nie wstrzymały dostaw do USA pomimo zablokowanych portów.
„Ale to są ogromne koszty dla przedsiębiorstw, które mogłyby się zmniejszyć, gdyby porty działały. Każdego dnia Ukraina traci 170 mln dolarów z powodu blokady portów czarnomorskich i okupacji tych położonych na wybrzeżu Morza Azowskiego. Zespół NADPU wysuwał postulaty otwarcia „korytarza” dla eksportu metalu (na wzór zboża), ale jak dotąd nie ma w tej sprawie żadnych postępów” – podkreśliła.
Jednocześnie Rosja nadal zaopatruje rynki zachodnie, przede wszystkim europejskie, w duże ilości surowców. Na przykład ruda żelaza, surówka, stopy żelazne w ogóle nie zostały objęte sankcjami, chociaż Ukraina jest gotowa zastąpić te produkty na rynku światowym.
„Ukraina nie tylko jest w stanie zastąpić dużą liczbę rosyjskich towarów, ale to robi. Spójrzmy na statystyki z ubiegłego roku i początku 2023 r.: wyraźnie pokazują, że Ukraina zwiększa swoją obecność na rynku europejskim. Jeśli chodzi o wyroby metalurgiczne Ukraina może zastąpić nawet 3⁄4 rosyjskich dostaw wyrobów hutniczych do krajów zachodnich dzięki temu, że zakres ukraińskiego i rosyjskiego eksportu wyrobów hutniczych w dużej mierze pokrywa się” – podsumowała.
Opr. TB, minprom.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!