Według litewskiego wywiadu, Rosja nie tylko przeznacza ogromne środki na wojnę z Ukrainą, ale także przygotowuje się do długoterminowej konfrontacji z NATO.
Rosja przeznacza ogromne środki na wojnę na Ukrainie i nie wykazuje chęci deeskalacji konfliktu, choć nie osiąga swoich celów operacyjnych. Jednocześnie Rosja przygotowuje się do długotrwałej konfrontacji z NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego, i stopniowo poszerza niezbędne zdolności wojskowe w kierunku Zachodu,
– czytamy w raporcie z oceny zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego, opublikowanym w czwartek.
Został on przygotowany, jak co roku, przez Departament Bezpieczeństwa Państwowego i II Służbę Operacyjną.
Z raportu wynika, że Kreml rozpoczął poważną reformę sił zbrojnych, która zwiększy potencjał militarny Rosji w regionie Morza Bałtyckiego. Planowane zmiany strukturalne i dowodzenia już się rozpoczęły, część z nich jest wdrażana w obwodzie kaliningradzkim i zachodniej części Rosji.
Ta reforma to projekt długoterminowy, który będzie wymagał dużych środków i potrwa co najmniej kilka do dziesięciu lat,
– twierdzą litewskie służby wywiadowcze.
Według nich, ogólne tempo i zakres reform będą bezpośrednio zależeć od przebiegu, czasu trwania i wyniku działań wojennych na Ukrainie.
Służby wywiadowcze wskazują także, że Białoruś rozwija potencjał rozmieszczenia broni nuklearnej pod kontrolą Federacji Rosyjskiej. Według ich danych na Białorusi trwają prace nad modernizacją i wyposażeniem infrastruktury do przechowywania broni jądrowej.
W dokumencie zwrócono także uwagę na podręczniki do historii wydane w Rosji w zeszłym roku dla uczniów klas 10-11. Według wywiadu są one ważne dla bezpieczeństwa narodowego Litwy, ponieważ ujawniają długoterminowe cele Rosji.
Podręczniki przedstawiają Rosję jako odrębną cywilizację walczącą z Zachodem. Wyraża to strategiczne dążenie Rosji do stworzenia wielobiegunowego światowego porządku cywilizacyjnego w kontrze do Zachodu, w którym Rosja miałaby wyłączne prawa w strategicznie dla niej ważnych regionach. Władze rosyjskie mają nadzieję, że w dłuższej perspektywie podręczniki te przyczynią się do kształtowania pozytywnego nastawienia społeczeństwa do długoterminowej konfrontacji z Zachodem i uzasadnią duże środki przeznaczone na tę konfrontację.
– czytamy w raporcie.
ba za bns.lt
1 komentarz
TowarzyszMao
9 maja 2024 o 14:29Konflikt z NATO może być dla ruska bardzo krótkotrwały , pod warunkiem że dziewczynki z NATO pokażą światu że jednak są mężczyznami i skutecznie chwycą rusa za twarz.