Instytut Polski w Wilnie jest współorganizatorem wystawy prac polskiej artystki Karolina Lizurej, której instalacje inspirowane są poezją poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wernisaż wystawy „Niebo złote Ci otworzę” odbędzie się we wtorek 18 października 2022 roku, w Galerii ASP „ARTIFEX” w Wilnie (Gaono g. 1), o godz. 18:00.
Karolina Lizurej (ur. 6 listopada 1990 w Tychach) ukończyła Szkołę Podstawową im. Stanisława Ligonia w Truskolasach, a następnie Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Częstochowie. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2014 r.), gdzie obroniła dyplom w pracowni prof. Andrzeja Rysińskiego, aneks z artystycznej tkaniny u prof. Doroty Grynczel, a z rysunku u prof. Grzegorza Stachańczyka oraz Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki tej samej uczelni (2019 r.). Równocześnie ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Malarstwa ASP (2018 r.).
Karolina Lizurej zajmuje się przede wszystkim tkaniną artystyczną, rysunkiem i malarstwem. Jej prace pokazywane były na wystawach zbiorowych i indywidualnych w różnych miastach Polski, ale także w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, na Ukrainie, w Serbii i w Niemczech.
Jest także autorką komiksu „To były cudowne dni” na temat Powstania Warszawskiego wydanego w antologii „Morowe Panny”.
Przygotowuje także obrazy do scenografii filmowych, m.in. do filmu w reżyserii Agnieszki Holland „Obywatel Jones” i serialu „Król” w reż. Jana Matuszyńskiego.
Jak informuje Instytut Polski w Wilnie:
„Karolina Lizurej jest zafascynowana i zainspirowana historiami. Jej twórczość zawiera w sobie złożoność rzeczywistości, w której żyjemy i w której dobro nieustannie walczy ze złem pod różnymi postaciami. Opowiadanie historii pomaga nam znaleźć wspólny wątek, który pozwala nam zrozumieć nie tylko różne pokolenia, ale także naszą własną tożsamość. Zanurzając się w opowieści, możemy znaleźć mądrość, radę i zakotwiczenie w jakimś czasie i miejscu. Karolina Lizurej opowiada historie poprzez haftowane rysunki. Przekracza granicę między tkaniną a rysunkiem. Używa nici zamiast ołówka. Jej technika haftu wielkoformatowego jest bardzo zbliżona do rysunku, gdzie nitki na białym tle świadczą o teraźniejszości dotyczącej tradycji ucieleśnionych w sztuce ludowej.
Karolina Lizurej od dawna interesuje się historią Powstania Warszawskiego w okupowanej przez Niemców Warszawie, które było zarówno tragiczne, jak i heroiczne. Był to czas wielkiej polskiej historii i małych osobistych życiorysów. Współczesność pokazuje nam, że historia się powtarza. Wojna na Ukrainie ujawnia kruchość współczesnego społeczeństwa, które charakteryzuje poszukiwanie subiektywnego poczucia spełnienia i sukcesu. Jednak wartość osoby jest dana niezależnie od jej sukcesu, ponieważ człowieczeństwo jest jakością samą w sobie.
Wciąż uczymy się, że możemy znieść głód, wojnę, biedę i choroby, ale nikt nie może wytrzymać zbytniej obfitości, bo dobrobyt przyprawia nas o apatię. W dzisiejszych czasach symbole kulturowo-historyczne pozbawione są znaczenia. Wynikające z tego impulsy pokazują, że tradycja chrześcijańska, będąca częścią naszej europejskiej tożsamości, jest często nonszalanckim pustym frazesem.
Karolina Lizurej inspirowała się surrealistyczną poezją polskiego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W kontekście wojny poeta mówił o miłości, która musi zakończyć się śmiercią i stratą. Artystka wyartykułowała to wszystko w ramach tematu aniołów, nieba i ruin ciał i miast.
Instalacja Karoliny Lizurej pokazuje, że życie jest wyzwaniem na drodze do odnalezienia ducha, który zwycięża materialność. Każdy element jej instalacji to rodzaj medytacji, modlitwy i metafizycznej przestrzeni”.
Wystawa prac Karoliny Lizurej „Niebo złote Ci otworzę” czynna będzie w dniach 18 października – 4 listopada 2022 r.
Kurator – Lenka Sýkorová.
Organizatorzy: Galeria ASP „ARTIFEX” w Wilnie, Instytut Adama Mickiewicza, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Instytut Polski w Wilnie.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!