Do niedzieli 30 października 2022 roku w Centrum Kultury i Rozrywki w Szyłokarczmie (ul. Lietuvininkų 6, Šilutė) oglądać można wystawę zorganizowaną z okazji 100-lecia urodzin Stanisława Lema, a składającą się z ilustracji do książki „Bajki robotów” autorstwa czołowych polskich grafików: Edgara Bąka, Katarzyny Boguckiej, Małgorzaty Herby, Dawida Ryskiego i innych.
Szyłokarczma to miasto na zachodzie Litwy, leżące niedaleko granicy z obwodem kaliningradzkim i kilkanaście kilometrów od Zalewu Kurońskiego.
Znakomity pisarz, filozof i futurolog Stanisław Lem (ur. 12 września 1921 we Lwowie, zm. 27 marca 2006 w Krakowie) to przedstawiciel nurtu fantastyki naukowej. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Stanisława Lema zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa, refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat, a także krytykę ustroju socjalistycznego.
Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a jego książki zostały przełożone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę (3836 Lem) oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego
Jak wyjaśnia kuratorka wystawy „Bajki robotów” Magdalena Kłos-Podsiadło:
„Tak jak Lem nie szedł nigdy utartym szlakiem, idziemy jego tropem i pokazujemy ilustracje w inny, nietypowy sposób. Eksponujemy ich fragmenty, ukrywamy je w przestrzeni, tworzymy nowe znaczenia. Stwarzamy takie warunki, by to uczestnik wystawy mógł zmienić granice jej świata i stworzyć jej zasady na nowo”.
Zaś Instytut Polski w Wilnie, współorganizator ekspozycji, informuje:
„W ramach wystawy absolwent kierunku projektowania graficznego Wileńskiego Kolegium Technologii i Projektowania Mykolas Šimkevičius zaprezentuje własne interpretacje graficzne inspirowane książką Stanisława Lema «Bajki robotów» oraz zaprosi do wypróbowania swoich sił na warsztatach z kreatywnej ilustracji. Uczestnicy spróbują stworzyć swojego bohatera-robota posługując się jedną z technik grafiki – monotypią lub gratażem. Co to oznacza? Będzie to dobra okazja do nauczenia się czegoś nowego!”.
Organizatorzy wystawy „Bajki robotów”: Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Wilnie, Centrum Kultury i Rozrywki w Szyłokarczmie.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!