3 maja w polskim parlamencie odbędzie się Zgromadzenie Narodowe, które zostanie zorganizowane w trybie zdalnym wspólnie z parlamentem Litwy.
Taki pomysł jest związany z uczczeniem 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
„Jest przewidywane Zgromadzenie Narodowe, ale posiedzenie zdalne z parlamentem litewskim, być może, z fizycznym udziałem Marszałek Sejmu Litwy. Litwa uważa Konstytucję 3 Maja także za swoją Konstytucję. Rzeczypospolita Obojga Narodów była wtedy jednym państwem” – powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu RP z Prawa i Sprawiedliwości.
15 kwietnia, podczas drugiego dnia 28. posiedzenia, Sejm przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Dokument tej samej treści przyjęty zostanie przez polski Senat oraz Seimas.
„Ustawa Rządowa opierała się na koncepcji demokratyzacji stosunków społecznych i zasadzie podziału władzy. Była wyrazem dążenia do budowy silnego państwa. Stanowiła formę umowy społecznej opierającej się na przekonaniu, że – jak zapisano w artykule V Konstytucji – ‘wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu’” – napisali parlamentarzyści. Jak dodali, potęgę kraju miały gwarantować poszanowanie praw jednostki i utrwalenie etosu obywatelskiego.
W uchwale przypomniano, że Konstytucja 3 Maja wprowadzała w Polsce monarchię konstytucyjną, a więc ustrój, który w Europie rozwinął się dopiero w XIX wieku. „Konstytucja była wyraźną manifestacją suwerenności politycznej, demonstracją tej niezależności wobec mocarstw ościennych oraz wezwaniem do odnowy Rzeczypospolitej Obojga Narodów” – podkreślono.
Uchwała upamiętnia także 230. rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Ta ustawa wykonawcza do majowej konstytucji została przyjęta 20 października 1791 r. Potwierdzono w niej, jak stwierdzili parlamentarzyści, „siłę wspólnoty wielonarodowej zbudowanej na fundamentach republikańskich”.
„Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejm Republiki Litewskiej, podkreślając wyjątkowe dla Narodów Polskiego oraz Litewskiego znaczenie aktu z 1791 r., oddają hołd dziedzictwu nowożytnego konstytucjonalizmu i wyrażają przekonanie, że idee przyświecające uchwaleniu Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego stały się podstawą politycznej tożsamości obywateli krajów – spadkobierców Rzeczypospolitej Obojga Narodów” – podkreślili polscy i litewscy parlamentarzyści.
oprac. ba za sejm.gov.pl/fot: Kancelaria Sejmu. Rafał Zambrzycki
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!