Prezydent Andrzej Duda zakończył w sobotę trzydniową wizytą na Litwie, w związku z obchodami 100 lecia. niepodległości naszego sąsiada. Podczas spotkania w pałacu prezydenckim odbył rozmowę ,,cztery oczy” z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite, podczas której omówiono min. kwestię polskiej mniejszości na Litwie.
Jak informuje portal zw.lt. omawiano również kwestie związane z bezpieczeństwem, gospodarką, nowym budżetem UE, a także perspektywą najbliższego szczytu NATO w Brukseli.
,,Polska jest dla nas bardzo ważnym sąsiadem w sferze obrony, gospodarki. Bardzo dobrze, że idziemy ramię w ramię w kwestii bezpieczeństwa. W sprawach EU i NATO nasze stanowiska współgrają’’ – powiedziała prezydent Grybauskaitė, którą cytuje portal Radia znad Wilii. Dodała, że Litwa wesprze Polskę w sprawie konfliktu z UE oraz zapowiedziała wizytę w Warszawie.
Grybauskaitė zapewniła, że problemy polskiej mniejszości na Litwie będą w najbliższej przyszłości rozwiązane. ,,Omówiliśmy kwestię oświaty, zwrotu ziemi. Rozwiązanie polskich postulatów ma być dobrowolne i to nie jest skomplikowana sprawa’’ – dodała. Prezydent zaznaczyła, że wizyta Andrzej Dudy na Litwie otwiera nowy rozdział w stosunkach polsko-litewskich.
,,Dzisiaj nasze stosunki przeszły na inny poziom. Są oparte na politycznej życzliwości, bez zbędnych nacisków. Jedną z propozycji jest odnowienie prac komisji, która wcześniej funkcjonowała. Miałaby się zająć zwrotem ziemi, oświatą, egzaminami. W Sejmie mamy wiele ustaw dotyczących mniejszości. Prowadzą one do wielu dyskusji, ale należy pamiętać, że ustawy powinny być zgodne z konstytucją RL’’ – podkreśliła prezydent.
Z kolei Andrzej Duda mówiąc o polskiej mniejszości na Litwie zaznaczył, że ,,to nie są przyjezdni, to rodziny, które mieszkają tutaj z dziada pradziada”.
,,Są lojalnymi obywatelami Litwy. Chciałbym, żeby mogli swoją polską tradycję zachować. Litwa ma jako państwo prawo wymagać, żeby na maturze był zdawany język litewski. Ale chciałbym, żeby ten poziom kształcenia w języku polskim był dobrze realizowany, żeby później Polacy mogli zdawać na studia i pracować dla dobra Litwy. Mam nadzieję, że stopniowo te kwestie będziemy omawiać w ramach komisji. Dla dobra naszej współpracy” – podkreślił Duda.
Prezydent Duda podkreślił, że sprawy polskiej mniejszości na Litwie są w większości znane.
,,Podejdźmy spokojnie, załatwiajmy po kolei. Nie dajmy się przygnieść wszystkiemu naraz. Życzliwość ze strony pani prezydent, życzliwość ze strony premiera, z którym wczoraj spotkaliśmy się w kuluarach. Cieszę się z tych rozmów, bo widzę konstruktywne podejście. Jestem przekonany, że premier Morawiecki i władze Polski będą chciały do tego również życzliwie podejść’’ – powiedział prezydent zaznaczając, że wiele ,,oczekiwań jest wygórowanych, ale większości spraw uda nam się znaleźć rozwiązanie’’.
Kresy24.pl za zw.lt/ab
7 komentarzy
tagore
19 lutego 2018 o 18:28W zamian za traktat graniczny ,Pan Prezydent Duda dostał uścisk dłoni Pani Prezydent.Jak na razie nic nowego.
Kazimierz S
19 lutego 2018 o 18:43Nikt nie komentuje? – też wszystkich zamurowało? Każdy zadaje sobie pytanie, czy teraz w dziale >>Rosja<< już w najbliższym czasie, mamy się spodziewać relacji przepisanych ze "Sputnika" ???
do Kazika
20 lutego 2018 o 09:52Tutaj komentarze trafiają do moderatora, a ten stosuje cenzurę prewencyjną. Ten portal i jego wydawca fundacja Wolność i Demokracja, wolność wypowiedzi reglamentują pod względem poglądów. Każdy giedroyciowiec, nowoczesny Europejczyk i wyznawca michnikowszczyzny ma tutaj otwarty dostęp. Inni są wycinani, bo „ciemny lud” nie powinien wierzgać ze swoim ciemnogrodem i wstecznictwem.
do Kazika
20 lutego 2018 o 09:58Wczoraj pojawił się tekst Szczęsnego-Kostaneckiego redaktora naczelnego tego portalu, w którym wyraził swoją pogardę dla Wilnian i powtórzył najgorsze brednie lietuviskiej propagandy, np. że polskie szkoły nie uczą języka urzędowego czyli litewskiego. A oczekiwania Wilnian zwrotu ziemi lub godziwego za nią odszkodowania wyśmiał, i kazał odwoływać się od ukazów carskich albo cofnąć do czasów Mieszka I. Cynizm i pogarda w szczytowej formie!!! Po „auto-refleksji” portal usunął ten haniebny wpis redaktora naczelnego, ale poglądy przez niego wyrażone mieliśmy okazję poznać w całej okazałości.
Kazimierz S
20 lutego 2018 o 18:50Bardzo dziękuję. Bóg zapłać.
ot co
21 lutego 2018 o 18:37Te „wygórowane żądania” w pewnych kręgach stały się przyczyną niezdrowego podniecenia. Dotyczy to głownie Okinczyca i jego radiowej ferajny.
Wygórowanym oczekiwaniem byłoby przyłączenie Wileńszczyzny do Macierzy, do czego wzywał młody Klonowski, syn szefa Kuriera Wileńskiego, kiedy pisał na murach: Polskie Wilno.
Jednak niczym sensacyjnym nie jest oczekiwanie autonomii, gdyż takie rozwiązania funkcjonują w wielu krajach, także w Unii Europejskiej, np. w Tyrolu Południowym w ten sposób ułożono współistnienie niemieckie i włoskie.
MCDALE
23 lutego 2018 o 19:28POPIRAM KOMENTARZ W TEKSCIE ” DO PANA KAZIKA”
SPOTKALO MNIE JUZ NIE RAZ , ZE MOJ KONETARZ ZOSTAL WYCIETY I NIE OPUBLIKOWANY.
CZY TERAZ TEZ MOJA KRYTYKA NIE UJRZY SWIATLA PUBLICZNEGO I ZOZSTANIE NIE OPUBLOKOWANA?
CZY „kresy24” propaguje ukryta polityje asymilacji ? to za 20 pare lat tez nie bedzie kresty24 jak i polakow mieszkajacych na kresach
ha ha….