We wtorek 14 marca 2023 roku, o godz. 18:00, w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich (pl. Katedralny 4, Wilno) odbędzie się koncert zespołu „Ensemble Peregrina” pt. „Muzyka z Krakowa i Małopolski z okresu panowania króla Władysława Jagiełły”.
Koncert zespołu „Ensemble Peregrina” jest jednym z wydarzeń kulturalnych na Litwie współorganizowanych przez warszawski Instytut Adama Mickiewicza w 2023 roku, wpisującym się w wieloletni projekt „Kras 52”. Koncert, dedykowany 700-leciu Wilna, odbędzie się w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Marco Scacchi.
„Kras 52” to potoczne określenie rękopisu stanowiącego najcenniejsze polskie źródło średniowiecznej muzyki polifonicznej.
Manuskrypt znajdował się dawniej w zbiorach Biblioteki Ordynacji Krasińskich (stąd sygnatura „Kras 52”, stanowiąca potoczne określenia zabytku). Obecnie przechowywany jest w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie w Zakładzie Rękopisów.
Część muzyczna manuskryptu jest najcenniejszym zachowanym rękopisem średniowiecznym z dawnej Biblioteki Krasińskich. Część ta bywa też nazywana najważniejszym zabytkiem polskiej kultury muzycznej okresu przed Fryderykiem Chopinem.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Marco Scacchi powstał w roku 2015, aby uhonorować wydarzenie niezwykle ważne w historii kultury litewskiej – wystawienie w XVII wieku opery „Il ratto di Helena”. Świeżo skomponowane we Włoszech dzieło trafiło na Litwę zanim usłyszeli ją melomanii w Paryżu czy Londynie!
Organizatorem festiwalu jest Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich, a współorganizatorem koncertu zespołu „Ensemble Peregrina” jest Instytut Polski w Wilnie.
Zespół „Ensemble Peregrina” (Bazylea, Szwajcaria):
- Agnieszka Budzińska-Bennett (głos, założycielka i kierownik artystyczny zespołu, Polska);
- Lorenza Donadini (głos);
- Grace Newcombe (głos, harfa gotycka);
- Elizabeth Rumsey (fidel);
- Baptiste Romain (fidel).
Założycielka i kierownik artystyczny zespołu Agnieszka Budzińska-Bennett tak opisuje program koncertu pt. „Muzyka z Krakowa i Małopolski z okresu panowania króla Władysława Jagiełły”:
„W pierwszej części naszego programu opowiemy historie dwóch najważniejszych dla Polski świętych – św. Wojciecha i św. Stanisława, […]. W drugiej części programu skupimy się na […] licznych kompozycjach ze słynnego rękopisu «Kras 52» […] obecnie przechowywanego w Bibliotece Narodowej w Warszawie […].
«Ensemble Peregrina» ma zaszczyt zaprezentować fragmenty rękopisu «Kras 52», który nie tylko należy do dziedzictwa kulturowego polsko-litewskiej dynastii Jagiellonów, ale jest także ważnym świadectwem wymiany międzykulturowej w późnym średniowieczu”.
Koncert biletowany, sprzedaż biletów na: https://kakava.lt/pirkti-bilietus/5723/9332.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!