-Chciałbym, by ta lista, tak jak wileńska palma, splatała nas w kolorową żywotną społeczność – powiedział minister kultury Litwy Mindaugas Kvietkauskas podczas uroczystego wręczenia certyfikatów potwierdzających wpisanie tradycji wicia wileńskich palm na listę agendy ONZ zajmującej się m.in. kulturą.
Uroczystość odbyła się w wileńskim ratuszu. Certyfikaty wręczono też dziewięciu krzewicielom wartości kulturalnych. W sumie na litewskiej liście jest ich 22 (m.in. tradycje weselne poszczególnych regionów, tradycje wigilijne, Święto Pieśni, w którym uczestniczą Litwini z całego świata, tradycja rzeźbienia krzyży przydrożnych).
Jedną z inicjatorek wpisania tradycji palm wileńskich na listę UNESCO była Agata Granicka, mistrzyni sztuki ludowej, palmiarka. Zgodnie z tradycją palma powstaje przez cały rok. Najpierw, poczynając od początku lata, zbiera się kwiaty i zioła. Następnie się je suszy, farbuje, a wraz z nastaniem zimy zaczyna się wicie palm, by były gotowe na początek wiosny. Współcześnie w Wilnie i na Wileńszczyźnie tradycyjne palmy pojawiają się nie tylko w Niedzielę Palmową, lecz przez cały okres wiosenny są ozdobą mieszkań czy kościołów, a sprzedawane są już podczas Kaziuków.
Oprac. MaH, gazetaprawna.pl
fot. Evaldas Liutkus, Creative Commons Attribution 2.0 Generic
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!