-Chciałbym, by ta lista, tak jak wileńska palma, splatała nas w kolorową żywotną społeczność – powiedział minister kultury Litwy Mindaugas Kvietkauskas podczas uroczystego wręczenia certyfikatów potwierdzających wpisanie tradycji wicia wileńskich palm na listę agendy ONZ zajmującej się m.in. kulturą.
Uroczystość odbyła się w wileńskim ratuszu. Certyfikaty wręczono też dziewięciu krzewicielom wartości kulturalnych. W sumie na litewskiej liście jest ich 22 (m.in. tradycje weselne poszczególnych regionów, tradycje wigilijne, Święto Pieśni, w którym uczestniczą Litwini z całego świata, tradycja rzeźbienia krzyży przydrożnych).
Jedną z inicjatorek wpisania tradycji palm wileńskich na listę UNESCO była Agata Granicka, mistrzyni sztuki ludowej, palmiarka. Zgodnie z tradycją palma powstaje przez cały rok. Najpierw, poczynając od początku lata, zbiera się kwiaty i zioła. Następnie się je suszy, farbuje, a wraz z nastaniem zimy zaczyna się wicie palm, by były gotowe na początek wiosny. Współcześnie w Wilnie i na Wileńszczyźnie tradycyjne palmy pojawiają się nie tylko w Niedzielę Palmową, lecz przez cały okres wiosenny są ozdobą mieszkań czy kościołów, a sprzedawane są już podczas Kaziuków.
Oprac. MaH, gazetaprawna.pl
fot. Evaldas Liutkus, Creative Commons Attribution 2.0 Generic
Dodaj komentarz