6 stycznia wierni obrządku prawosławnego spożyli uroczystą wieczerzę wigilijną. Rozpoczęli w ten sposób obchody świąt Bożego Narodzenia, na Białorusi zwane Kaliadami. Świętowanie narodzenia Pańskiego potrwa do 19 stycznia do dnia Chrztu Pańskiego.
Wigilijna wieczerza rozpoczyna się od podzielenia się prosforą. W nocy z 6 na 7 stycznia wierni uczestniczą w kilkugodzinnych liturgiach, które są odpowiednikiem pasterki w kościele katolickim. Po nocnych nabożeństwach spotykają się w rodzinnym gronie. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia grupy młodzieży prawosławnej zaczną kolędować niosąc gwiazdę. Na Białorusi, w odróżnieniu od tradycji panujących w innych państwach na Wschodzie, przebiega ona wstrzemięźliwie i spokojnie. Zgodnie z tradycją, po wieczerzy niesprzątnięty stół zostawia się do rana, a sianem spod obrusa karmi się zwierzęta domowe – konie i bydło.
W tradycji białoruskiej spożywano na Boże Narodzenie trzy uroczyste wieczerze – w wigilię, w tzw. Wieczór Szczodry przypadający w noc z 13 na 14 stycznia (14 stycznia to Nowy Rok zgodnie z kalendarzem juliańskim) oraz przed Chrztem Pańskim, w noc z 18 na 19 stycznia, zamykającym obchody prawosławnego Bożego Narodzenia.
Kościół prawosławny posługuje się starym kalendarzem juliańskim, który został zreformowany na polecenie Grzegorza XIII. Po reformie i przyjęciu kalendarza gregoriańskiego, który, jak ówcześnie sądzono, miał być dokładniejszy, różnica czasu między wspomnianymi kalendarzami wynosi 13 dni. Warto przy okazji rozprawić się z opinią mówiącą, że Kościół prawosławny obchodzi Święta Bożego Narodzenia w styczniu. Wszystkie kościoły chrześcijańskie świętują Narodziny Pana Jezusa 25 grudnia, wierni prawosławni również – zgodnie ze swoim kalendarzem.
Według oficjalnych danych pełnomocnika ds. wyznań i i narodowości na Białorusi, pochodzących z 2010 roku, 58,9% Białorusinów uważa się za wierzących. 82,5% z nich to wyznawcy Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej ( Białoruski Egzarchat), 12% to wierni Kościoła Rzymsko – Katolickiego. Według statystyk, regularnie uczęszcza do cerkwii 18% prawosławnych i 50% katolików.
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy około 600 tys. wiernych skupionych w 250 parafiach rozrzuconych po całej Polsce. Posiada ponad 400 świątyń, w tym sześć – w Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Sanoku i Wrocławiu o charakterze katedralnym tzw. Sobory.
Podzielony jest na sześć diecezji: warszawsko-bielską, białostocko-gdańską, lubelsko-chełmińską, przemysko-sądecką, łódzko-poznańską i wrocławsko-szczecińską.
Największe skupiska prawosławnych są w powiecie hajnowskim i bielskim, czyli w południowo-zachodniej części województwa oraz w Białymstoku.
Redakcja Kresy24.pl życzy czytelnikom, którzy dziś obchodzą święta narodzenia Chrystusa, prawosławnym i grekokatolikom, aby nowo narodzone Dziecię przyniosło im pokój, w każdym wymiarze; wewnętrznym, duchowym, ale także pokój w rodzinach, w ich Ojczyznach. Niech te święta będą dla Was pełne zrozumienia, wybaczenia i radości.
kresy24.pl/ekai.pl/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!