Z okazji 120. rocznicy rozpoczęcia działalności twórczej przez jednego z najwybitniejszych polskich artystów pochodzących z Białorusi, malarza Ferdynanda Ruszczyca, 19 kwietnia o godz. 18.00 w Narodowym Muzeum Sztuki przy ul. Lenina 20 w Mińsku odbędzie się wieczór jego pamięci..
Ferdynand Ruszczyc (1870-1936) urodził się w Bogdanowie, wsi na Wileńszczyźnie, obecnie w obwodzie mińskim niedaleko granicy białorusko-litewskiej. Miejscowe pejzaże stały się największym natchnieniem młodopolskiego artysty, który poświęcił swojej rodzinnej miejscowości niezliczoną ilość obrazów i grafik, jak choćby słynną „Ziemię”. To na ziemiach dzisiejszej Białorusi rozpoczął on swoją działalność artystyczną w 1897 r. po powrocie ze studiów w Petersburgu. Pejzaże rodzinnych okolic natchnęły go m.in. do stworzenia słynnego obrazu „Przed Kościołem” – jedynego, który jest obecnie w posiadaniu Narodowego Muzeum Sztuki w Mińsku. Obraz był częścią cyklu, sławiącego piękno rodzinnego Bogdanowa.
Ferdynand Ruszczyc jest jednym z najwybitniejszych malarzy przełomu XIX i XX w. łączącym Polskę i Białoruś. Związany z tzw. nurtem symbolicznym Młodej Polski często w swoich pracach wplatał wątki związane z ziemiami rodzinnymi. Był także wykładowcą akademii sztuk pięknych w Warszawie, Krakowie i Wilnie. Zawsze jednak wracał z podróży po świecie do swego ukochanego Bogdanowa, który stanowi stały motyw jego twórczości.
Podczas spotkania zostaną m.in. odczytane fragmenty dzienników malarza oraz pokazane zdjęcia dawnego domu rodziny.
Kresy24.pl/minsk.msz.gov.pl
2 komentarzy
oko "RA"
19 kwietnia 2017 o 14:22Z jakiej Białorusi? To raczej Wielkie Księstwo Litewskie.
józef III
19 kwietnia 2017 o 22:10Ruszczycowie pochodzą z Kodnia na Lubelszczyźnie Matka artysty z pochodzenia była Dunką. On sam był gorącym polskim patriotą.