Celem kilkudniowej wizyty polskiego premiera w Chinach jest rozwój polsko-chińskich kontaktów gospodarczych, naukowych i technologii kosmicznych oraz wzmacnianie współpracy między polskimi i chińskimi uczelniami wyższymi.
W Pekinie Jarosław Gowin weźmie udział w spotkaniu ministrów edukacji i szkolnictwa wyższego Unii Europejskiej i Chin. Spotka się również z władzami Uniwersytetu Tsinghua – jednej z najlepszych chińskich uczelni.
Plan misji wicepremiera zawiera również odwiedzenie Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznych (CAST) oraz spotkanie z władzami tego ośrodka. CAST w 1970 r. udało się umieścić na orbicie okołoziemskiej pierwszego sztucznego satelitę chińskiej produkcji Dong Fang Hong. W trakcie wizyty w Pekinie zaplanowane jest również spotkanie z komisarzem UE ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tiborem Navracsicsem.
W planach jest również wizyta wicepremiera w miaście Chengdu, stolicy prowincji Syczuan, gdzie spotka się z władzami tego regionu i odwiedzi Uniwersytet Syczuański. Odbędzie się tam spotkanie ze studentami, władzami uczelni i otwarcie Centrum Studiów nad Polską.
Zgodnie z danymi Ministerstwa Rozwoju Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji pod względem wartości wymiany handlowej i wielkości importu. W 2015 r. eksport z Polski do Chin osiągnął 1,82 mld euro (wzrost o 8 proc.) a import z Chin 20,33 mld euro (wzrost o 16 proc.). Ujemne saldo handlu z Chinami wyniosło 18,51 mld euro i było wyższe o ponad 2,6 mld euro w porównaniu do roku 2014. Import z Chin ma największy udział w tworzeniu deficytu handlowego Polski. W 2015 r. Chiny zajęły w polskim imporcie drugie miejsce, za Niemcami. Eksport do Chin stanowił 1 proc. całkowitej wartości polskiego eksportu, co stanowi 21. miejsce w polskim eksporcie.
W 2015 roku głównym polskim towarem eksportowym do Chin pozostawała miedź. W imporcie z Chin ponad połowę stanowią wyroby przemysłu elektromaszynowego, ważną pozycją są także wyroby włókiennicze. Głównym celem polskiego rządu jest zmniejszenie gigantycznego deficytu w handlu z Chinami poprzez wzrost eksportu do Państwa Środka. Na otwarcie rynku chińskiego z niecierpliwością czeka m.in. krajowy przemysł spożywczy.
Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/
Kresy24.pl/wnp.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!