Wołkowysk, to kolejne białoruskie miasto, które będzie przypominać mieszkańcom i przyjezdnym, jak na przestrzeni lat zmieniały się nazwy ulic. Na początek wytypowano 12 ulic, przy których pojawią się tabliczki z historycznymi nazwami.
W ślad za Grodnem, moda na tabliczki z historycznymi nazwami ulic przywędrowała do Wołkowyska. Podczas ostatniej sesji rady miasta, która miała miejsce 26 maja, deputowani postanowili, że 12 ulic w centrum miasteczka, a także położone tam budynki zostaną oznaczone dodatkowo tabliczkami przypominającymi ich nazwy w różnych okresach historycznych.
Na pierwszy rzut pójdą ulice noszące nazwy komunistycznych bohaterów i kojarzące się jednoznacznie z sowiecką historią miasta: to ulica i zaułek Karola Marksa, ulica Bagrationa, Dzierżyńskiego, Żołudiewa, Krasnoarmiejskaja, Kutuzowa, Lenina, Midwiediewa, Pankowoj, Zwycięstwa i Sowiecka. Nie wiadomo tylko, w jakim języku będą nazwy ulic.
Urodę przedwojennego Wołkowyska przybliża projekt Albom.pl. Jego autorzy dotarli do starych zdjęć, na których możemy podziwiać zatłoczone centrum z jatkami, w których zaopatrywało się pół województwa białostockiego i pół grodzieńskiego (działała tu nowoczesna, znana na cały kraj przetwórnia mięsa). Są fotografie dworca kolejowego, gdzie dwa razy w tygodniu zatrzymywał się pociąg relacji Moskwa – Paryż, wywożąc stąd tony raków na francuskie stoły, a także parobków, którzy liznąwszy wielkiego świata, trudno się potem przystosowywali do pracy w kołchozie. Koszary 3 Pułku Strzelców Konnych stoją teraz puste i popadają w ruinę.
Dzisiaj w centrum jest rozległy plac ze srebrnym Leninem. Miasto zdobią ponadto: dwa czołgi, dwa działa, jeden samolot i pomnik zwycięskiej Armii Czerwonej z niegasnącym ogniem. Miasto, już przed wojną ponad dziesięciotysięczne, teraz liczące blisko 45 tysięcy mieszkańców, od dawna ma metkę krnąbrnego, trochę zarozumiałego i zatwardziale opozycyjnego. Stąd może pomnikarska aktywność władz i przyzwolenie na niszczenie zabytkowej zabudowy miasta (jeszcze w 2011 wyburzono historyczne budynki przy głównym rondzie).
Kresy24.pl/albom.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!