• Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Kresy24.pl – Wschodnia Gazeta Codzienna
  • 14 maj 2026
  • Gazety i Czasopisma Kresowe
    • Archiwum Dziennika Kijowskiego
    • Archiwum Gazety Polskiej Bukowiny
    • Archiwum Głosu Polonii
    • Archiwum Głosu znad Niemna
    • Archiwum Kuriera Galicyjskiego
    • Archiwum Kwartalnika Echa Polesia
    • Archiwum Kwartalnika Krynica
    • Archiwum Magazynu Polskiego
    • Archiwum Monitora Wołyńskiego
    • Archiwum Mozaiki Berdyczowskiej
    • Archiwum pisma Nasze Drogi
    • Archiwum pisma Polacy Donbasu
    • Archiwum pisma Polonia Charkowa
    • Archiwum pisma Wołanie z Wołynia
    • Archiwum Polak na Łotwie
    • Archiwum Polaka Małego
    • Archiwum Polaka w Niemczech
    • Archiwum Słowa Polskiego
    • Archiwum Słowa Życia
    • Archiwum Tęczy Żytomierszczyzny
    • Archiwum Gazety Polak Mały
Kresy24.pl - Wschodnia Gazeta Codzienna
  • Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Home
Ukraina

W weekend Rosja znów nie próżnowała. Do „republik” wysłała kolejne posiłki najemników i żołnierzy. Niemcy twierdzą, że Kreml “idzie na ustępstwa”

26 maj 2015

NATO ma niezbitye dowody obecności wojsk FR w Donbasie. Wg sekretarza generalnego sojuszu Jensa Stoltenberga stanowisko Moskwy, która neguje swoje zaangażowanie na wschodzie Ukrainy, przypomina sytuację, kiedy zaprzeczała, że wysłała wojska na Krym. “Przerzuciła wojsko w mundurach armii rosyjskiej, ale bez żadnych dystynkcji i stwierdziła, że na Krymie rosyjskich żołnierzy nie ma. I dopiero po aneksji potwierdziła, że nie obeszło się bez bezpośredniego udziału rosyjskiej armii” – przypomniał Jens Stoltenberg.

Tymczasem w ocenie tygodnika “Der Spiegel” Kreml szuka…  wyjścia z konfliktu o Ukrainę, podczas gdy prezydent Ukrainy mówi o przygotowywanej przez Kreml nowej ofensywie. Pretekst do “wojowniczych wypowiedzi” Poroszenki stworzyło – twierdzi “Spiegel” – pojmanie przez Ukrainę dwóch żołnierzy rosyjskiego specnazu. Według „Spiegla” nie usprawiedliwia to mówienia o rosyjskiej “ofensywie”, bo jest przeciwnie, a “Moskwa idzie na ustępstwa”. Ma o tym świadczyć wypowiedź szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa, że tereny opanowane przez separatystów mają pozostać częścią Ukrainy.

“Wojenna retoryka” jest w interesie Poroszenki – twierdzi „Spiegel” i powtarzając argumenty rosyjskiej propagandy wywodzi, że Ukraina stoi w obliczu bankructwa, więc Kijów podsyca napięcie żeby ostrzec Zachód przed zbliżeniem z Rosją.

Tymczasem w czasie ostatniego weekendu do DNR i ŁNR nadeszły kolejne posiłki najemników oraz żołnierzy z Rosji. Trwa ostrzał ukraińskich pozycji z moździerzy kal. 82 i 120 mm. Odnotowano stosowanie artylerii, czołgów oraz armat przeciwlotniczych, które według mińskich porozumień miały być wycofane z linii starć – poinformował na Facebooku koordynator grupy Informacyjny Sprzeciw Dmytro Tymczuk.

Pozycje ukraińskie w ciągu ostatniej doby ostrzelano w okolicach Marjinki, Opytne, Leninowskie, Pieski, Awdiejewka, Nowhorodskie, Werchniotoreckie. W pobliżu Mariupola rosyjscy najemnicy ostrzelali Szyrokine, Czermałyk, Pawłopol, a na kierunku ługańskim – Krymskie, Zołote, Nowotoszkowkę, Ługańske, Myroniwske.

Trwa przemieszczanie rosyjskich i separatystycznych pododdziałów oraz techniki bojowej: w rejon Gorłówki skierowano dodatkowe BTR-80, które wcześniej były zauważone w rejonie miejscowości Jasynuwata, a od strony Jenakijewe zostały przerzucone 4 czołgi. W dzielnicach Petrowskiej i Kirowskiej Doniecka trwa gromadzenie techniki bojowej. W rejon na południe od Staromychajłowki dotarła grupa pancerna – czołgi w asyście BBM, BMP-2 i BTR-70 oraz ciężarówki ze środkami materiałowo-technicznymi. W dzielnicy Petrowskiej Doniecka odnotowano pojawienie “błąkającej się baterii” (4 działa D-30) oraz 10 jednostek transportu samochodowego z rosyjskimi najemnikami. Odnotowano aktywne przegrupowanie techniki pancernej, która wcześniej została przerzucona w rejon Perwomajska, Irmino oraz Brianki. Część techniki pancernej jest przerzucana w kierunku trasy Bachmuckiej, w rejon Donieckiego oraz wsi Żełobok. W rejonie Frunze zaobserwowano przemieszczenie czołgów T-72BA w marszu w stronę trasy Bachmuckiej.

Kresy24.pl

 

Ważne? Ciekawe? Podaj dalej:

Nie przegap w tym temacie:

Najbliższy sojusznik Putina wzywa do zakończenia wojnyNajbliższy sojusznik Putina wzywa do zakończenia wojny Ukraina zamyka granice z Białorusią i RosjąUkraina zamyka granice z Białorusią i Rosją Default ThumbnailArmia ukraińska cofa się pod Mariupolem? Pod Donieckiem atak pociągu pancernego (FOTO)
  • Tagi
  • Donbas
  • Krym
  • Ługańsk
  • NATO
  • Stoltenberg
  • Tymczuk
  • wojna
  • wojna na Ukrainie
  • wojsko
Next article Nie zrobią białoruskiego Majdanu, na złość ... Moskwie?
Previous article Richert
Poprzedni artykułRichert
Następny artykuł Nie zrobią białoruskiego Majdanu, na złość … Moskwie?

8 komentarzy

  1. Poniatowski
    26 maja 2015 o 20:56 Odpowiedz

    Nic dziwnego, że niektóre media Niemieckie tak widzą Ruskich. W Niemczech działa bardzo silna siatka rosyjskich agentów wpływu. Te wypisywane przez Niemców bzdury to efekt ich parszywej, kreciej roboty.

    1. Jarema
      27 maja 2015 o 00:37 Odpowiedz

      Ty za to działasz w siatce ukraińskich agentów w Polsce ale po jesiennych wyborach będziecie uciekać jak szczury a jak nie to powtórzymy chwalebną akcję Wisła

  2. Jarema
    26 maja 2015 o 16:26 Odpowiedz

    Przestańcie powielać propagandę sbu skierowaną do otępiałych ukraińców My jesteśmy narodem na wyższym poziomie cywilizacyjnym i samo gadanie głupot nie wystarczy podajcie jakieś autentyczne zdjęcia czy filmy a skoro są tam niby te całe masy regularnego rosyjskiego wojska to nie powinno być z tym problemu i czemu ruskie od ponad roku nie potrafią sobie poradzic ze słabo wyszkoloną armią ukraińską ? Od rok sbu bredzi o inwazji która ma nastąpić i do dzisiaj jej nie widać ja uważam że jest to wygodna propaganda ukraińskiego rządu który musi ciemnocie wyjaśnić ciągłe porażki frontowe i gospodarcze

    1. Maxxx
      26 maja 2015 o 18:28 Odpowiedz

      Pewnie jakies tam oddzialy ruskiej armii sa ale tylko takie zeby ich ilosc nie zucala sie w oczy ale jednoczesnie wystarczajaco duze zeby banderowskie wojsko kisilo sie w jednym miejscu.Rosja gra na wyniszczenie gospodarczo-finansowe upainy a bankructwo jest tuz tuz a wtedy gdy to nastapi upaina sie rozleci i nie majac zadnych perspektyw reszta noworosji sama poprosi o przylaczenie do ruskich bez jednego wystrzalu.

    2. Poniatowski
      26 maja 2015 o 20:57 Odpowiedz

      Jarema, tyś troll, czy głupek ???

  3. ułan kresowy
    26 maja 2015 o 14:54 Odpowiedz

    Dość że nie zauważono rzutu kołowego sztabu marszałka Gieorgija Żukowa

    1. Golem
      26 maja 2015 o 20:58 Odpowiedz

      Nie wysilaj się trollu, bo ci żyłka dupna pęknie.

  4. marian002
    26 maja 2015 o 14:36 Odpowiedz

    putin i merkelowa to jedna klika.

Dodaj swój komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Uwaga! Komentarze naruszające prawo będą usuwane, a dane autorów - przekazywane organom ścigania.

Najnowsze wiadomości
Andrzej Poczobut uwolniony!

Andrzej Poczobut uwolniony!

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

© Kresy24.pl 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.  Kontakt | Polityka prywatności
Produkcja: Fundacja Wolność i Demokracja