Wśród ukraińskich uchodźców w Europie i Ameryce Północnej, którzy opuścili terytoria okupowane, są zwłaszcza tacy, którzy z entuzjazmem powitali nadejście „ruskiego miru”, ale potem się nim rozczarowali. Poinformował o tym portal obozrewatiel.ua.
Wielu takich durniów początkowo z radością wyrabiało dokumenty okupacyjne i pozbyło się ukraińskich. Ale nie wszystkich. Dlatego gdy „raj Putina” pokazał swoje prawdziwe oblicze, część tych osób uciekła do Unii Europejskiej, Kanady, a nawet USA.
Jak powiedział portalowi mieszkaniec okupowanego Doniecka, ludność uciekała z miasta nie tylko z powodu pogorszenia warunków ekonomicznych, ale także masowej mobilizacji, która rozpoczęła się tam na kilka dni przed inwazją na pełną skalę. Nawet zwolennicy Rosji nie chcieli ginąć na froncie.
„Oni po prostu nie chcą walczyć i nie chcą umierać. Niektórzy z nich sami lub z rodzinami wyjechali do Federacji Rosyjskiej, bo nie było innego wyjścia, a potem do innych krajów, gdzie nie groziła im mobilizacja. Pozostanie w Rosji było niebezpieczne” – wyjaśnia mieszkaniec Doniecka
Warto zauważyć, że nawet miłośnicy „ruskiego miru”, przybywając do Europy, stali się zagorzałymi patriotami Ukrainy, o ile nie mieli problemów z lokalnymi władzami.
Portal przytacza przykład Maksyma Donenki, który w 2014 roku stał na czele okupacyjnego „Centrum Oceny i Monitorowania Jakości Edukacji” w Symferopolu. Po pracy dla okupantów, wraz z wybuchem wojny na pełną skalę, pod przykrywką ukraińskiego uchodźcy wyjechał z rodziną do Kanady.
Według mieszkanki okupowanego Melitopola ze względu na bliskość miasta od strefy walk, część lokalnych kolaborantów również zdecydowała się na wyjazd do UE. Jednocześnie nie ma specjalnych problemów z wyjazdem – autobusy kursują stale, nie ma izolacji.
„Chyba, że droga będzie długa. A tak wszystko jest do zrobienia. Najważniejsze, że masz ukraińskie dokumenty, pieniądze i możesz wszędzie pojechać” – mówi.
Według anonimowego przedstawiciela ukraińskiego wywiadu głównym problemem jest to, że wśród tych „uchodźców” mogą znajdować się agenci rosyjskich służb specjalnych. Przebrani za ukraińskich patriotów ludzie ci zaczną zbierać informacje o sposobach dostarczania pomocy wojskowej Ukrainie itp.
W krajach Unii Europejskiej przebywa 4,2 mln ukraińskich uchodźców. Najwięcej jest w Niemczech (1,2 mln), Polsce (957 tys.) i Czechach (385 tys.). Dorosłe kobiety stanowią 46% beneficjentów tymczasowej ochrony w UE. Dzieci – 33,9%, a dorośli mężczyźni – 21,2%.
Polska wprowadzi istotne zmiany w edukacji ukraińskich dzieci. Od 1 września 2024 r. wszystkie dzieci ukraińskich uchodźców będą miały obowiązek uczęszczać do lokalnych szkół.
Opr. TB, www.obozrevatel.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!