Przyjechali z Izraela, Kanady, Meksyku, RPA, Argentyny i Brazylii. 20 września, w piątek, rozpoczyna się w Wilnie IV Światowy Kongres Litwaków.
Kongres potrwa do 25 września. W ramach zaplanowanych na ten czas wydarzeń w wileńskiej synagodze zostaną odczytane imiona więźniów wileńskiego getta, a w Sejmie odbędzie się dyskusja ambasadorów „Holokaust i jego skutki w historii”. Ponadto planowana jest konferencja „Litwacy oraz ich dziedzictwo: Holokaust, moralna pamięć i oświata”, otwarcie kilku wystaw, odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Josifowi Rebelskiemu, założycielowi szkoły i przytułku dla sierot żydowskich.
Przed wojną Wilno było miastem, które otrzymało miano Jerozolimy Litewskiej. Na Litwie mieszkało wtedy około 200 tys. Żydów, teraz mniejszość żydowska liczy niecałe 4 tysiące. Wciągu trzech lat nazistowskiej okupacji zabito 90 proc. litewskich Żydów. Według historyków procent zamordowanych na Litwie Żydów jest jednym z największych w Europie.
W ramach zbiegających się z kongresem obchodów 70. rocznicy likwidacji wileńskiego getta, odbędą się m.in.:
21 września w Centrum Kultury Żydowskiej i Informacji – otwarcie międzynarodowego projektu „Pomnik Wirtualny, Wilno 2013”.
Przez pięć dni w godzinach od 12.-00 do 19.00 w Centrum Kultury Żydowskiej i Informacji – przegląd filmów „Pomnik Wirtualny, Wilno 2013” oraz wystawa prac artystów.
23 września w Pałacu Kongresowym – koncert symfoniczny, poświęcony 70. rocznicy likwidacji wileńskiego getta.
24 września w kościele św. Katarzyny – koncert „Dusza nigdy nie milczy”, poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa.
25 września w Centrum Tolerancji Narodowego Żydowskiego Muzeum Gaona Wileńskiego – spektakl Darona Polaka z Izraela „Ten, który odszedł” oraz zamknięcie IV Światowego Kongresu Litwaków w Rosyjskim Teatrze Dramatycznym Litwy, wystawa zdjęć Rimantasa Dichavičiusa „Pomnik Pomnikowi” i spektakl muzyczny „Ostatni wileński jasnowidzący”.
Ostatniego dnia obchodów, 26 września, w Centrum Kultury Żydowskiej i Informacji w Wilnie – ekranizacja filmu „Jama życia i mąk”, a w kościele św. Katarzyny koncert zamykający wystawę „Pomnik Wirtualny, Wilno 2013”.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!