Dopiero w 2007 roku 13 kwietnia został ustanowiony przez Sejm RP – jako oficjalne polskie święto – Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wcześniej, od 1990 roku, obchodzony był przez kilkanaście lat jako Światowy Dzień Ofiar Katynia. Upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemcy informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
To z nadanych 11 i 13 kwietnia 1943 roku niemieckich komunikatów radiowych świat dowiedział się o zbrodni popełnionej przez władze sowieckie na polskich oficerach w Katyniu.
Blisko 22 tys. jeńców wojennych zamordowanych w 1940 roku przez NKWD pogrzebano w zbiorowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru i w pobliżu Charkowa, Kozielsku, Starobielsku oraz w Ostaszkowie. Wśród ofiar znaleźli się oficerowie, naukowcy, lekarze, artyści, przedstawiciele wolnych zawodów, księża, nauczyciele, urzędnicy państwowi, których wzięto do niewoli po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939.
Masowe groby w Katyniu zostały odkryte przez polskich robotników przymusowych latem 1942 roku na podstawie informacji miejscowej ludności rosyjskiej, po odkopaniu ciał w polskich mundurach. O dokonanym odkryciu powiadomione zostały władze niemieckie, które przeprowadziły prace ekshumacyjne.
Związek Sowiecki potwierdził oficjalnie swoją odpowiedzialność za popełnienie zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od jej dokonania przyznając, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. 13 kwietnia 1990 Michaił Gorbaczow przekazał gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Od tego dnia, Dzień Pamięci obchodzono przez kilkanaście lat, jako Światowy Dzień Ofiar Katynia.
14 listopada 2007 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poprzez aklamacje uchwalił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Prezydent RP Lech Kaczyński awansował pośmiertnie o jeden stopień wszystkich znanych z nazwiska zamordowanych żołnierzy, policjantów i innych funkcjonariuszy mundurowych. Pośmiertnie awansowano ponad 14 tysięcy osób.
W 2008 roku Polska Fundacja Katyńska ustanowiła Medal Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – odznaczenie nadawane osobom, które wybitnie przyczyniły się do wyjaśnienia prawdy o zbrodni katyńskiej i upamiętnienia jej ofiar.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!