Dla upamiętnienia zawarcia 1 lipca 1569 r. na Sejmie w Lublinie unii realnej między Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim i podkreślenia roli Sejmu w nowo powstałym organizmie państwowym, dzień 1 lipca ustanowiony został Dniem Sejmu Polskiego.
Uchwałę w tej sprawie posłowie podjęli 6 lat temu, dokładnie 12 czerwca 2015 r. przez aklamację.
W dokumencie Sejm RP zaznaczył, że unia lubelska „nadawała relacjom polsko-litewskim nowy, doskonalszy kształt i zapoczątkowała okres potęgi i chwały Rzeczypospolitej Obojga Narodów”. Obok Carstwa Rosyjskiego była ona największym państwem leżącym na kontynencie europejskim. W uchwale posłowie wyrazili także uznanie dla historycznych dokonań i świetnej tradycji parlamentaryzmu doby złotego wieku. „Sejm, złożony z Senatu i Izby Poselskiej, wzmocniony przez przedstawicieli Litwy, przez długie lata stanowił centrum decyzyjne rozległego państwa, przy jednoczesnym zapewnieniu godnej reprezentacji obu narodów” – czytamy w uchwale.
Z okazji 1 lipca na gmachu Sejmu RP pojawił się specjalny baner przypominający o dzisiejszym święcie i ponad 550-letniej tradycji parlamentarnej w Polsce.
sejm.gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!