W sobotę, 23 września, na stacji kolejowej w Bezdanach w rejonie wileńskim odsłonięto tablicę upamiętniającą atak na rosyjski pociąg pocztowy, przeprowadzony przez członków Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej.
Miasteczko Bezdany zapisało się w historii Polski m.in. tym, iż 26 września 1908 roku na tutejszej stacji kolejowej oddział z Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej pod dowództwem Józefa Piłsudskiego dokonał ataku na rosyjski pociąg pocztowy, zdobywając ponad 200 tysięcy rubli, które przeznaczono na powstające w Galicji polskie organizacje wojskowe. Akcja pod Bezdanami była jednym z najbardziej zuchwałych ataków przeprowadzonych przez OB PPS. Co więcej, była to jedyna tego typu akcja, w której Józef Piłsudski wziął bezpośredni udział. Z uwagi na kilku uczestników (Józef Piłsudski, Walery Sławek, Aleksander Prystor i Tomasz Arciszewski), którzy w późniejszym czasie stanęli na czele polskiego rządu II Rzeczypospolitej, niekiedy nazywana „akcją czterech premierów”.
Jak informuje red. Waldemar Dowejko, organizatorem sobotnich uroczystości był Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ambasada RP na Litwie Na tablicy widnieją napisy w języku polskim, litewskim i angielskim:
„W hołdzie Józefowi Piłsudskiemu i jego towarzyszom z Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej uczestnikom akcji ekspropriacyjnej wymierzonej przeciwko rosyjskiemu zaborcy przeprowadzonej 26 września 1908 r. na stacji kolejowej w Bezdanach. Czyn ten i zdobyte fundusze przeznaczone na działalność organizacji niepodległościowych, przyczyniły się do formowania przyszłych kadr odrodzonego Wojska Polskiego i polskiej drogi ku niepodległości”.
Delegacja z Polski na czele z szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem oraz ambasadorem Polski na Litwie Konstantym Radziwiłłem w sobotę, 23 września, przed południem złożyła wieniec przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie, zaś po południu w Zułowie – w miejscu urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego – złożyła wieniec przy poświęconym mu kamieniu pamiątkowym. Kwiaty w tym miejscu złożyli także przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Ponarska na czele z prezes Stowarzyszenia dr. Marią Wieloch.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!