Według litewskiej historiografii, 6 lipca przypada rocznica koronacji Mendoga na króla Litwy. To święto państwowe i dzień wolny od pracy. Jest obchodzony jako Dzień Państwa Litewskiego.
Święto zostało ustanowione przez Sejm w 1990 roku. Każdego roku w Kiernowie – pierwszej stolicy państwa – 6 lipca odbywają się Dni Żywej Archeologii. Zjeżdżają tu tłumy ludzi, aby zapoznać się z życiem, obyczajowością, tradycjami przodków.
Historiografia litewska przyjmuje, że Mendog, którego koronacja jest powodem do świętowania na Litwie, był jej pierwszym i jedynym królem. W 1251 miał przyjąć chrzest, dzięki czemu papież Innocenty IV wydał zgodę na jego koronację.
Koronacji Mendoga na króla Litwy wywołuje kontrowersje, nie zachowały się bowiem żadne źródła pisane potwierdzające ten fakt, poza bullą papieską wyrażającą zgodę na koronację. Tak czy inaczej, 6 lipca jest jednym z trzech najważniejszych litewskich świąt państwowych.
Z tej okazji w Pałacu Prezydenckim odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń. Po uroczystym wciągnięciu flagi państwowej Dalia Grybauskaitė wygłosiła okolicznościowe przemówienie, ulicami Wilna przemaszerowali uczestnicy Święta Pieśni „Nasze imię – Litwa”, a w Katedrze Wileńskiej została odprawiona uroczysta Msza św.
Po całym dniu koncertów i imprez towarzyszących, które odbyły się we wszystkich litewskich miastach, Dzień Państwa Litewskiego zwieńczyła akcja o nazwie „W imię tej Litwy jedność niech kwitnie” (Vardan tos Lietuvos vienybė težydi). O co w niej chodzi? Litwini, bez względu na to, gdzie się znajdują, o tej samej godzinie śpiewają swój hymn państwowy. Od kilku lat w akcji biorą udział dziesiątki tysięcy osób.
Kresy24.pl
2 komentarzy
józef III
7 lipca 2012 o 23:01a czy ktoś widział tę bullę papieską ?
Otryk
8 lipca 2012 o 15:56Zakładam że akurat ta bulla istnieje. Brakuje za to daty i miejsca koronacji, osoby arcybiskupa który jej miał dokonać oraz nazwisk świadków tego wydarzenia. To trochę za mało żeby robić takie wielkie halo.