Szykują się spore zmiany w prawodastwie białoruskim. W nowym KK przewidziano kary za zniesławienie w sieci, jeśli organy porządku publicznego uznają, że wzywasz do przejęcia władzy z użyciem siły, pójdziesz na 5 lat do łagrów. Ponadto, jeśli zmiany zostaną przyjęte przez parlament, przestępcy mogą liczyć na łagodniejsze wyroki a do budżetu państwa wpadnie trochę grosza.
Umowy przedprocesowe
Zmiany KK przewidują możliwość podpisanie poruzumienia na etapie, gdy akt oskarżenia nie trafi jeszcze do sądu.
Pomoc w śledztwie w zamian za łagodniejszym wyrok.
Oczywiście trzeba będzie spełnić kilka dodatkowych warunków: oskarżony (podejrzany) przyznaje się do winy i zgadza się na współpracę, ale nie tylko dotyczącą swojego udziału w przestępstwie – musi wystawić wspólników, innymi słowy sypie kolegów. Musi też zagwarantować wypłatę odszkodowania. Decyzję o zawarciu (bądź nie) porozumienia podejmie prokurator, jeśli się nie zgodzi – odwołania nie przewidziano.
Umowa przedprocesowa powoduje, że kara staje się mniej uciążliwa, ale nie oznacza, że oskarżony wywinie się od odpowiedzialności. Ostateczna kara nie może przekroczyć połowy maksymalnego wyroku, a jeżeli przestępstwo jest związane z atakiem na ludzkie życie – nie więcej niż dwie trzecie. Dla osób, którym grozi dożywocie lub kara śmiercie, w przypadku zastosowania umowy przedprocesowej, odbywanie kary może być przeniesione z więzienia na kolonię karną.
Wykupić się od więzienia
Obecnie, zwolnienie z odpowiedzialności karnej może być stosowane w przypadkach, gdy przestępstwo zostało popełnione po raz pierwszy, złoczyńca ma wyrzuty sumienia i chce naprawić swoją winę, współpracuje z organami ścigania w śledztwie i chce zrekompensować uszczerbek finansowy poszkodowanemu, no i oczywiście ciężar popełnionego przestępstwa jest z kategorii tych lżejszych, a sprawca nie jest zagrożeniem dla społeczeństwa.
Zmiany przewidują jeszcze jeden warunek: sprawca musi wpłacić do budżetu państwa równowartość połowy poniesionej szkody, ale nie mniej niż 30 jednostek bazowych (4,5 miliona rubli białoruskich). Jeśli umowa nie dojdzie do skutku i nie zostanie zwolniony, pieniądze podlegają zwrotowi.
Przy obowiązujących dziś przepisach prawnych, sędziowie bardzo rzadko korzystają z możliwości zwolnienia od odpowiedzialności karnej. W mediach białoruskich pojawiły się komentarze, że po przyjęciu poprawek w KK, będą to robili częściej, zeby nie powiedzieć nagminnie, choćby dlatego, żeby podreperować budżet państwa.
Siedzieć mniej – płacić więcej
Zmiany przewidują oprócz kar pozbawienia wolności –grzywny. Będą one dotyczyły przypadków np. nielegalnej działalności gospodarczej, przeprowadzania nielegalnych aborcji, zmuszanie do seksu. Przewiduje się też zmniejszenie długości wyroku. Za seks z osobą poniżej 16 roku życia maksymalna kara pozbawienia wolności będzie obniżona o rok – do 4 lat, plus kara grzywny. Jeśli sprawca był już skazany za gwałty na dzieciach, albo ponosił odpowiedzialność karną za wychowanie nieletnich, czeka go kara pozbawienia wolności od 3 do 10 lat.
Za świadczenie usług seksualnych w zamian za korzyści materialne, organizację prostytucji – właściciele domów publicznych czy agencji towarzyskich, oprócz kary więzienia przewidziana jest grzywna. Za wywóz człowieka za granicę w celach zmuszania go do prostytucji, lub wykorzystywanie nieletnich do nierządu – minimalny wyrok będzie zmniejszony z 7 do 5 lat. Maksymalny – pozostaje bez zmian – 10 lat.
Zmiany prawa dotkną najstarszego zawodu świata. O ile obecnie prostytutki karane są wyłącznie grzywną, nowe prawo rozszerza definicję „świadczenie usług seksualnych” własnie na nie.
Zostaną zaostrzone kary za groźbę pozbawienia życia. Można będzie trafic do kolonii karnej na 2 lata ( w tym momencie pozbawienie wolności jako rodzaj kary nie jest przewidziane).
Na celowniku wymiaru sprawiedliwości są piramidy finansowe
Często szefowie przedsiębiorstw by wykazać zyski, a tym zabłysnąć umiejętnością przeprowadzenia reform w podległych im przedsiebiorsywach, podejmują ryzykowne działania finansowe. Nie rzadko popełniają błędy, ciągnąc i tak słabe przedsiębiorstwo na dno, a sądy skazują uch ich za narażenie zakładu na straty. Jeśli zmiany w KK zostaną wprowadzone, szef nie stanie przed wymiarem sprawiedliwości, jeśli udowodni, że działał w dobrej wierze i zrobił wszystko, żeby uniknąć strat. Pojawiła się też odpowiedzialność za piramidy finansowe – 5 lat więzienia + kara grzywny. I o ile teraz karani są uczestnicy takich piramid finansowych – często zwykli ludzie, to teraz wezmą się za organizatorów.
Internet
Za obraźliwe komentarze w Internecie będą karać już oficjalnie w świetle prawa. W nowej redakcji KK przewidziano karą za zniesławienie w sieci. Nie skonkretyzowano, czy chodzi o autorski artykuł czy anonimowy komentarz. Tak czy inaczej grozi dwa lata więzienia.
Będą też karać za umieszczanie w Internecie treści wzywających do przejęcia władzy na Białorusi lub do jej zmiany z użyciem siły – do 5 lat kolonii karnej. Jest też paragraf za zniesławienie prezydenta w Internecie.
Za kradzież na dużą skalę z wykorzystaniem technologii komputerowej posidzieć można od 3 do 7 lat (teraz 3 do 10). Ale dodatkowo przewiduje się grzywnę.
Definicja tortur
W nowa wersji kodeksu karnego pojawi się definicja tortur. Jest to celowe zadawanie bólu i cierpienia psychicznego w celu działania wbrew woli (w tym przy pozyskiwania danych), jeżeli takie działania są wykonywane przez urzędnika państwowego.
Zmiany w kodeksie będą jeszcze rozpatrywane w drugim czytaniu przez Izbę Reprezentantów, przyjęte przez Radę Republiki, a dopiero wtedy może je podpisać głowa pa państwa. Przypuszczalnie zostaną wprowadzone dopiero w przyszłym roku.
Kresy24.pl za nn.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!