Od jesieni tego roku w Czytelni Dokumentów Cyfrowych Litewskiego Archiwum Historycznego dostępne będą cyfrowe kopie ksiąg parafialnych diecezji wileńskiej.
Litewskie Archiwum Historyczne zdigitalizowało ponad 700 ksiąg metrykalnych z 37 kościołów. 10 specjalistów pracowało nad tym od czerwca tego roku.
Najstarsze odnalezione w kościołach diecezji wileńskiej księgi parafialne pochodzą z XVII wieku. Są to księga narodzin z 1640 roku z kościoła w Święcianach i księga z 1655 roku z kościoła w Hoduciszkach. Wśród dokumentów znaleziono też nieoczekiwane przedmioty: pisma z podpisami biskupów i papieża, zdjęcia, paszport i nawet pieniądze – 500 rubli.
„Mamy taki plan, że za zgodą kurii biskupiej w końcu września dokumenty te zostaną udostępnione w Czytelni Dokumentów Cyfrowych Litewskiego Archiwum Historycznego” – poinformował główny archiwariusz Litwy Ramojus Kraujelis.
W ciągu 2 lat zdigitalizowane zostaną dokumenty również z 6 pozostałych diecezji Litwy. Wówczas powstanie czytelnia cyfrowa, z której internetowo korzystać będą mogli wszyscy zainteresowani, również mieszkający za granicą.
Ułatwi to dostęp do zasobów archiwalnych osobom poszukującym rodzinnych korzeni, informacji na temat przodków. „Zdarzają się smutne przypadki, gdy dokumenty nie zachowały się ani w kościele, ani w archiwum. Wiele rodzin może jednak z powodzeniem odszukać swoje korzenie” – zapewnił główny archiwariusz.
Arcybiskup wileński Gitaras Grušas przyznał, że do kurii często zwracają się osoby, które próbują odtworzyć swoje drzewo genealogiczne. Niestety zdarza się, że jest to niemożliwe ze względu na wiek i stan ksiąg parafialnych. Część dokumentacji kościelnej zaginęła w czasie wojen lub została zniszczona podczas pożarów w kościołach. W okresie sowieckim zdarzało się, że ludzie prosili, by nie wpisywać do księgi metrykalnej informacji o ślubie czy chrzcie, obawiając się, że może to się odbić na ich karierze zawodowej.
„Mam nadzieję, że dzięki temu projektowi, dostęp do dokumentów będzie łatwiejszy” – stwierdził abp Grušas.
ba za wilnoteka.lt /BNS, vilnensis.lt
8 komentarzy
Graham
30 sierpnia 2019 o 22:14This is wonderful news. Will I be able to view them from the UK?
Ania
28 kwietnia 2020 o 21:15Proszę poradzić, jak mogę uzyskać informację z tych starych księgów parafialnych diecezji wileńskiej?
Dorota
25 stycznia 2022 o 23:28Poszukuję informacji o dziadku o nazwisku Mekin który mieszkał z rodziną w Wilnie. Poszedl na wojnę zostawiając rodzinę
Nie wrócił i nikt nic o nim nie przekazał rodzinie .
Rodzina później została wywieziona do Polski .
Ryszard
14 lutego 2022 o 00:19Poszukuję dostępu (wglądu) do Akt Małżeństwa (ślubów) zawartych w kościele Św.Anny w Wilnie w latach 1920-1925.
Mirosław
31 marca 2022 o 15:33Poszukuję aktu małżeństwa z 1783; nr. 198; Stefana Arciszewskiego i Marianny Wierzchnickiej; parafia Giedrojcie.
Skan dokumentu jest w Archiwum Archidiecezji Wileńskiej.
Bogusław
29 stycznia 2023 o 14:55Poszukuję danych o rodzinach Żebrowskich Łutowiczów, Łunkiewiczów i panasewiczów
Igor
7 lutego 2023 o 00:45Proszę o kontakt na ig*******@wp.pl w sprawie Łutowiczów
Elena Startsava
30 listopada 2023 o 08:11Dzień dobry. Bardzo proszę o informację o rodzinie Szawioła Jan Parafii Sobotniki, akt małżeństwa Szawioła Jan i Jurgieliewicz Juzefa 1922 rok kościoła Traby.