Poniżej publikujemy imienny wykaz polskich żołnierzy walczących w wojnie z bolszewikami, którzy zginęli lub zmarli w Wilejce na dzisiejszej Białorusi. Są pochowani na tamtejszym polskim cmentarzu.
Z inicjatywy polsko – białoruskiej grupy miejscowych miłośników historii w ubiegłym roku na cmentarzu przeprowadzono prace porządkowe – podniesiono i naprawiono połamane krzyże, odmalowano nagrobki.
Obecnie planowane jest ustawienie na cmentarzu tablicy informacyjnej w dwóch językach – po polsku i po białorusku – upamiętniającej poległych polskich żołnierzy. W tym celu potrzeba jednak więcej informacji. Na razie uczestnicy akcji dysponują jedynie poniższą listą 67 nazwisk, która prawdopodobnie nie jest jeszcze kompletna.
Jeśli odnajdziecie na niej swoich krewnych – pradziadków, dziadków, ojców, którzy walczyli na Kresach – proszę podzielcie się z nami swoimi informacjami, relacjami lub skanami zdjęć z rodzinnych archiwów. Może wiecie o swoich krewnych, którzy tam polegli, ale nie ma ich na tej liście, albo macie jakieś informacje o tym cmentarzu – wtedy również piszcie.
Wasza pomoc pomoże godnie upamiętnić naszych Rodaków poległych za Wolność i Niepodległość Rzeczypospolitej i ocali od zapomnienia historię, która nie powinna zostać zapomniana.
Informacje prosimy wysyłać na adres: vi*********@gm***.com
Kresy24.pl
5 komentarzy
pyra
21 lutego 2016 o 18:57(komentarz usunięty – fałszywy adres mailowy)
pyra
22 lutego 2016 o 09:07blablabla – nadal uważam że reklama pomiędzy nazwiskami poległych to przynajmniej niesmak. Kasując moją uwagę pokazałeś że boisz się krytycznych uwag.
MAB - Kresy24
22 lutego 2016 o 10:54Po pierwsze podawanie fałszywego adresu mailowego jest świadomym kłamstwem i świadczy o tym, że autor nie chce odpowiedzialności za swoje słowa. To tak a propos etyki. Po drugie – nie jesteśmy na ty. To tak a propos kultury. Po trzecie – gdyby nie te reklamy to w ogóle nic byśmy nie publikowali bo nie mielibyśmy za co. Tak by było lepiej? Zanim się zacznie kogoś krytykować warto najpierw samemu udowodnić, że cokolwiek pożytecznego umie się zrobić.
józef III
21 lutego 2016 o 19:01Na cmentarzu w Wilejce znajduje się niezwykła i o dziwo dosyć dobrze zachowana kwatera policjantów polskich poległych tutaj na pograniczu w walce z sowieckimi agentami i dywersantami (druga, podobna znajduje się na cmentarzu w Nieświeżu)
Maciej Gawłowski
21 lutego 2017 o 10:44Niestety od kilku lat szukam mojego przodka, który poległ pod Wilnem w 1920 roku i do tej pory nie odnalazłem jego mogiły. Na Wileńszczyźnie byłem kilkakrotnie, ale nic nie udało mi się wskórać. Obawiam się, że jest pochowany w jednym z grobów NN. Nazywał się Józef Policiewicz.