W środę, 30 października br., minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawił Senatowi RP informację na temat współpracy Rządu RP z Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami kraju.
Szef polskiej dyplomacji zapowiedział w izbie wyższej parlamentu przyjęcie przez Rząd RP strategii współpracy ze środowiskiem polonijnym jeszcze w tym roku.
Polskie państwo powinno organizacje polonijne wspierać, a nie bezwarunkowo utrzymywać — powiedział Sikorski.
W swoim przemówieniu w Senacie minister Sikorski przedstawił także priorytetowe obszary zaangażowania MSZ w ramach współpracy z polską diasporą, mówił też o wsparciu dla naszych rodaków na Wschodzie, którzy poza Ojczyzną znaleźli się wbrew własnej woli.
Zapewnił, że Polska będzie dalej aktywnie zabiegać, aby nasi Rodacy, zwłaszcza ci mieszkający w Rosji i Białorusi, mieli możliwość zachowania polskiej tożsamości mimo utrudnień władz autorytarnych.
Zabiegamy o uwolnienie naszych rodaków, przede wszystkim Andrzeja Poczobuta skazanego w sfingowanym procesie na 8 lat kolonii karnej — zapewnił minister.
Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że po 20 latach rozwoju, modernizacji i umacniania się polskiej gospodarki w ramach Unii Europejskiej, a przede wszystkim po 35 latach od odzyskania suwerenności możemy powiedzieć: wyjazdy naszych rodaków nie są już wymuszane głównie przez uwarunkowania polityczne czy ekonomiczne. To przede wszystkim obecnie wybory osobiste.
Szef polskiego MSZ podkreślił także konieczność nowelizacji ustawy o Karcie Polaka, w szczególności potrzebę doprecyzowania kryteriów uprawniających do jej otrzymania.
Jak powiedział, organy administracji powołane do rozpatrywania wniosków o Kartę Polaka stoją w obliczu coraz poważniejszych zagrożeń. Jednym z kluczowych jest możliwość stworzenia przez wrogo nastawione do Polski służby, niemalże dowolnego dossier kandydata do Karty Polaka. Konsulowie i urzędnicy muszą mieć możliwość, adekwatnego reagowania po to, aby Karta Polaka nie stała się wyrwą w procedurach migracyjnych.
Sikorski przekazał, że od 2008 roku do 30 września 2024 roku wydano niemal 215 tysięcy decyzji o przyznaniu Karty Polaka.
Minister wskazał również na priorytetowe znaczenie nauczania języka polskiego za granicą, aby jeszcze więcej osób uczyło się języka ojczystego.
Pełny tekst wygłoszonego informacji Ministra nt. polityki polonijnej dostępny jest poniżej.
ba za gov.pl/x.com/PolskiSenat
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!