11 lipca – w dniu 80 rocznicy „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu, symbolicznej daty upamiętniającej zbrodnie dokonane przez Ukraińską Powstańczą Armię – pracownicy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie wraz z przedstawicielami Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej złożyli kwiaty i zapalili znicze w ruinach kościoła na terenie nieistniejącej już wsi Hucisko w obwodzie lwowskim.
Do tragedii w Hucisku doszło12 kwietnia 1944 roku, ofiarą zbrodni dokonanej przez oddział UPA padło ponad 100 osób narodowości polskiej. Ci, którym udało się przeżyć, znalazły schronienie się w pobliskich miejscowościach lub we Lwowie. Większość ocalonych wyjechała do Polski w 1945 roku.
Jak informuje red. Aleksander Kuśnierz („Nowy Kurier Galicyjski”) nieistniejąca wieś Hucisko jest jedynie przykładem tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w latach 1943–1944. Jedyne co pozostało po wiosce to otoczone gęstym lasem ruiny kościoła. Nie ma żadnego śladu i informacji o tym, co tu się wydarzyło.
„To, że jesteśmy dzisiaj tutaj, to jest wyraz pamięci, wyraz tego, że pamiętamy o tych trudnych wydarzeniach, które się odbywały, chcemy przychodzić na ruiny tych miejsc, postawić kwiaty i znicze, chcemy pomodlić się za ofiary. To, co możemy zrobić to pomodlić się i pamiętać o nich”
– powiedział ks. Józef Nuckowski, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja w Bóbrce, który pod pamiątkowym krzyżem odmówił modlitwę za pomordowanych.
„Takich miejscowości jest dużo, dużo zostało zniszczonych w czasie II wojny światowej. Nie ma wioski, nie ma ludzi, ruiny kościoła, kościół niszczeje, drogi nie ma, padał deszcz i wszystko jest rozmyte. Jestem tu pierwszy raz, ale cieszę się, że pomodliliśmy się tu wspólnie i oddaliśmy hołd ludziom, którzy tu niewinnie zginęli”
– podzielił się swoimi przemyśleniami Zbigniew Pakosz z Towarzystwa Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej „Zabytek”.
RES na podst. „Nowy Kurier Galicyjski”
8 komentarzy
Janus
26 lipca 2023 o 20:06We wsi Niezgoda na Dolnym Śląsku żyją ocalali mieszkańcy i potomkowie pomordowanych w Hucisku. Staraniem sołtysa postawiono pomnik z nazwiskami pomordowanych przez Ukraińców.
Olena
28 grudnia 2023 o 13:47Witam , moja babcia urodzila sie w wiosce Hucisko , nazwisko Czuchwicki ..,Dziekuje za kazda informacje..
Elwira
24 lutego 2024 o 22:26Czy ktos pamieta rodzine Kalicinskich?Moj dziadek urodzil sie w Hucisku.Bede wdzieczna za kazda informacje.
JANINA
12 lipca 2024 o 00:00Znam rodzinę Kalicińskich. Moja babcia zd. Kalicińska. Mieszkają w woj. Zachodniopomorskim we wsi Machliny. Oczywiście potomkowie.
JANINA
11 lipca 2024 o 23:54Moi rodzice pochodzą ze wsi Hucisko. Część mieszkańców osiedliła się na tzw. Ziemiach odzyskanych we wsi Machliny.
Gryglewicze, Pękalscy, Kalicińscy, Kaznowscy i in. Nazwisko Czuchwicki jest mi znane z opowiadań mamy. Może nawet należało do rodziny. Bardzo proszę o kontakt. Chętnie podzielę się wiedzą. Znam sporo osób z Huciska niestety większość nie żyje. Kilka dni temu widziałam się z moim wujkiem, który skończył 90 lat i pamięta. W okolicach niezgody też mam rodzinę.
PATRYK
11 listopada 2024 o 23:07Czy jest ktoś w posiadaniu książki lub listy mieszkańców wsi Hucisko ? Mój dziadek mi tylko opowiadał o tym co tam się działo nazwisko Sokołowski
Procajło
7 grudnia 2024 o 23:24Pękalscy i podkowicz to też rodzina moja babcia urodziła się w hucisku Janina Procajło z domu Podkowicz
Procajło
7 grudnia 2024 o 23:22Mam mapę narysowaną ręcznie byłem 2 razy w hucisku moja rodzina to pekalscy i podkowicz wszyscy mieszkamy w okolicy Milicza 20 km od niezgody